Muž chtěl auto z ciziny, díky podvodníkovi přišel o desítky tisíc korun

Ilustrační foto

PELHŘIMOV – Další případ nepovedeného nakupování na internetu řeší policisté z Pelhřimovska. Muž, který si chtěl přes inzerát pořídit auto, odeslal peníze, ale vozu se nedočkal. Pachatel je podezřelý z trestného činu podvodu.

O případu, k němuž došlo v polovině března, dnes informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová. Na jednom inzertním portálu zareagoval zájemce na inzerát nabízející prodej osobního vozu, který měl stát více než sto tisíc korun. „Komunikace s inzerentem probíhala prostřednictvím emailu nebo sociální sítě a muž vozidlo nikdy neviděl. Podle inzerenta se mělo nacházet v zahraničí a po zaplacení zálohy přes šedesát tisíc korun mělo být převezeno do České republiky kupujícímu,“ uvedla Stanislava Rázlová.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Zájemce provedl platbu v eurech a peníze poslal převodem na zahraniční bankovní účet. Prodejce se však následně zcela odmlčel. Sen o zahraničním voze se tak rychle rozplynul, podvedený muž navíc přišel o své peníze.

Na co si dát pozor

Tyto případy jsou bohužel čím dál častější a mnohdy má na tom svůj podíl zejména důvěřivost kupujících. I když prodejci bývají velmi zdatní manipulátoři. „Obzvláště v případě koupí vozidel a jiných věcí vyšší hodnoty se přesvědčte, zda daná věc vůbec existuje a v jakém je technickém stavu. Zajímejte se také o to, zda ho vůbec prodává jeho skutečný majitel a za jakých podmínek. Nikdy neprovádějte platbu předem, aniž byste si takovéto základní věci osobně ověřili, nepodléhejte lákavosti výrazně nízkých cen a pěkně vypadajícím fotografiím,“ dodala Rázlová.