Na olomoucký magistrát se už dovoláte. Co můžete vyřídit a co ještě nefunguje?

OLOMOUC – Sedmý den po kybernetickém útoku na olomouckou magistrátní datovou síť pokračují práce na obnově standardního fungování a nápravě rozsáhlých škod. Během dalšího týdne bych chtěl magistrát obnovit fungování všech služeb pro občany. Dobrou zprávou je, že se podařilo obnovit téměř všechna data.

Prvotní závěry IT specialistů, kteří pracují na obnově datové sítě magistrátu v Olomouci jsou optimistické. Odstraňování následků sice potrvá velmi dlouhou dobu, obnova služeb pro veřejnost je ale zvládnutelná během dvou týdnů. IT specialistům se daří postupně obnovovat zálohovaná data. Optimistickou zprávou je, že ztracena budou asi pouze data ze dne hackerského útoku, tedy z úterý 6. dubna. Ostatní data se obnovit podařilo nebo podaří. IT specialisté však musejí na všechna oddělení magistrátu dodat „vyčištěné“ počítače, aby je bylo možné bezpečně připojit k obnovené síti.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Co tedy zatím funguje a co ještě není možné? Už v pondělí se podařilo obnovit provoz telefonní sítě. Dnes by měla být obnouvená spisová služba a úřední deska. Pokračuje vydávání již vyhotovených osobních dokladů či dokladů z agendy řidičských průkazů, vydávány jsou i registrační značky z depozitu. Funguje i zapisování do evidence nově narozených či zemřelých osob i evidence sňatků – jen v úterý 13. dubna se na radnici odehrály dvě svatby. Občané musí počítat pouze s delší lhůtou pro vydání příslušných potvrzení.

Zatím stále nelze přijímat nové žádosti z oblasti evidence obyvatel či řidičských průkazů a motorových vozidel, na matrice nelze vydávat rodný, úmrtní či oddací list. Zatím nelze provést ani většinu úkonů na dalších odborech státní správy i samosprávy. Na pokladnách lze platit místní poplatky pouze bankovním převodem nebo platební kartou, nikoliv v hotovosti.

„Naším cílem je do dvou týdnů nastavit všechny agendy tak, aby pro občana magistrát fungoval stejně jako před útokem v plném rozsahu. Ve skutečnosti potrvá ještě několik měsíců, než budou všechny následky útoku uvnitř magistrátu odstraněny,“ uvedl mluvčí města Michal Folta. Magistrát spolupracuje s policií a také s úřadem pro ochranu osobních údajů. Dle dostupných informací k porušení důvěrnosti s největší pravděpodobností nedošlo.