Na Valašsku sněžit nepřestane, ve vyšších polohách může napadnout i čtvrt metru sněhu za den

Foto: archiv Hvězdárny Valašské Meziříčí

ZLÍNSKÝ KRAJ – Meteorologové prodloužili výstrahu pro východ Zlínského kraje. Trvale sněžit tu bude až do pátku a ve vyšších polohách lze očekávat i 25 centimetrů nového sněhu za den.

Zima se v pondělí připomněla v celém kraji teplotami kolem nuly a novou sněhovou nadílkou. Zatímco většinu regionu čekají v následujících dnech srážky spíše smíšené a dešťové, Rožnovsko, Vsetínsko a Valašskokloboucko se podle meteorologů musí připravit na novou sněhovou pokrývku. Ve středu a ve čtvrtek tu v polohách nad 800 metrů nad mořem může napadnout 10 až 25 centimetrů za den. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu skončí o půlnoci na pátek.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Ačkoliv se může zdát, že počasí v pondělí přeskočilo do extrému, historické rekordy ani zdaleka pokořeny nebyly. Potvrzují to i pracovníci valašskomeziříčské hvězdárny, kteří první den nového týdne naměřili 6,5 centimetru sněhu. „V celé historii dubnových meteorologických měření ho tady napadlo nejvíce 2. dubna 1996, bylo to 26 centimetrů,“ nahlíží do statistik odborný pracovník hvězdárny Petr Zelený.

Přestože se výrazně ochladilo, na překonání rekordních hodnot pro 13. duben to ale zdaleka nestačí. „V roce 1989 jsme zaznamenali maximum 23,6° C a o osm let později minimum -5,2° C,“ dodává Petr Zelený.