Nesahejte nám na děti, každý rodič se počítá,“ říká koordinátorka Veronika Běhalová

Veronika Běhalová sdružuje rodiče na Střední Moravě

OLOMOUCKÝ KRAJ – „Jde to jinak. Třeba tak, že vy jste tady zákonní zástupci a vy určujete co se vašim dětem bude dít. Jestli nechcete testy, očkování, roušky, máte na to plné právo,“ tvrdí koordinátorka iniciativy „Nesahejte nám na děti“, Veronika Běhalová.

Jaké sdružení zastupujete a kdo jsou jeho členi?

Zastupuji sdružení Nesahejte nám na děti a jsem koordinátorka pro Prostějov a okolí. Členem je každý rodič, který se rozhodne chránit své dítě a jít cestou svobody pro děti.

Jaký je cíl vašich aktivit, co hodláte změnit?

Rádi bychom vrátili dětem svobodu. Svobodu v dýchání a svobodu povinné školní docházky bez podmínek.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Přijdou vám jako větší zlo roušky nebo testování?

Jako největší zlo mi přijde odebírání svobodného rozhodování za své děti.

Co můžete v tuto chvíli poradit maminkám, které dát děti do školy nechtějí?

Sdružování se s ostatními maminkami, kontaktování koordinátorů, sledování vyjádření právníků, jelikož právo je na naší straně.

Jakou máte oporu v zákoně? Nemusí mít rodiče strach z popotahováni nebo dokonce stíháni za nedodržení povinné školní docházky nebo zanedbání výchovy?

Oporu v zákoně máme jak my, tak ředitelé škol. Mnozí to ale bohužel neví. Domníváme se, že po proběhlých testech, na ně naopak rodiče budou moci podat trestní oznámení dle následujících ustanovení, dle Zákona č. 40/2009 Sb. Trestního zákoníku, v § 175 – Vydírání.

Pokud našim dětem hrozí, v případě odmítnutí testování, omezení povinné školní docházky, domníváme se, že toto jednání vykazuje znaky přečinu Útisku dle ust. § 177, zákona č. 40/2009 Sb. Rovněž se domníváme, že výše uvedeným jednáním se může naplnit skutková podstata zločinu Neoprávněné odebrání tkání a orgánů dle § 164, zákona č. 40/2009 Sb., neboť dle tohoto § 164, zákona č. 40/2009 Sb., je trestná i příprava.

Testování nesmí probíhat bez souhlasu zákonných zástupců, tedy rodičů. Tím, že dítě neabsolvuje plošné testování, mu není možné odepřít právo na vzdělání, tedy pobyt ve škole, a nesmí být vyřazeno ani ze školky. V prvním případě se jedná o porušení ústavního práva na vzdělání a ve druhém případě o bezdůvodnou diskriminaci.

Mnoho rodičů neví, co je menší zlo, zda děti do školy dát nebo ne a bojí se. Co byste takovým poradila Vy?

Sama jsem matka a sama mám strach. Rozumím jim a chápu obavy. Je ale důležité si uvědomit, že nikdo jiný to za vaše děti nevybojuje. Poradila bych chránit své děti a pro svůj klid číst vyjádření právníků, jelikož právo je na naší straně. Čím víc nás bude, tím víc budeme slyšet. Každý rodič se počítá.