Dvě turistky v Beskydech zaskočil sníh, musela pro ně jet horská služba

Foto: Horská služba Beskydy

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ – Nevyzpytatelné počasí naděluje v těchto dnech sníh nejen ve městech, ale také na horách. Právě na 30 centimetrový nános čerstvého sněhu nebyly včera připravené dvě ženy, které si vyšly na túru směrem k rozcestí Malý Polom v Beskydech. Neprošlapaná cesta a náročný terén jednu z nich vyčerpala natolik, že bylo zapotřebí zavolat horskou službu.

Žena ve věku 60 let s dcerou uvázla ve sněhu 14. dubna odpoledne. Kvůli vyčerpání starší z nich se rozhodly okolo 17 hodiny kontaktovat horskou službu. „Cesta je tady neprošlapaná a maminka už nemůže dál,“ řekla dispečerům do telefonu telefonující žena.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Poté horská služba spustila záchrannou akci, aby turistky z hlubokého sněhu vysvobodila. „Vyjeli jsme hned ze stanice na Javorovém na terénních vozidlech, ale nakonec jsme se k ženám dostali jen na skialpech,“ řekl Marcel Svoboda, zasahující člen Horské služby Beskydy s tím, že v této části Beskyd je aktuálně přibližně půl metru sněhu, z toho cca 30 centimetrů nového, a je tedy zřejmé, že túra musela být problematická.

Starší žena byla vyčerpaná a podchlazená. Záchranáři oběma ženám hned poskytli tepelný komfort a starší z nich na saních převezli k záchranářskému vozidlu. Mladší z dvojice cestu zpět zvládla bez pomoci. „Obě turistky jsme pak odvezli k jejich autu. Ženy byly jinak v pořádku a domů odjely samy,“  uvedl ještě Marcel Svoboda.

Vzhledem k nové sněhové nadílce je v Beskydech vydána výstraha před hlubokým sněhem. Horská služba apeluje, že na tento fakt by všichni turisté při plánování výletů měli brát ohled. V těchto podmínkách je vcelku běžné přecenit síly.