Jihlavská nemocnice zavádí novou metodu léčby. Pomůže onkologickým pacientkám

Foto: Kraj Vysočina

JIHLAVA – Novou metodu, která pomůže pacientkám s nádorem dělohy, začala používat jihlavská nemocnice. Pro pacientky to znamená kratší operační zákrok i dobu rekonvalescence. Metoda je navíc laparoskopická, takže je méně pooperačních komplikací.

Karcinom endometria, tedy děložní výstelky, je u žen nejčastějším gynekologickým onkologickým onemocněním. „Nová metoda umožňuje detekci sentinelové lymfatické uzliny pomocí aplikace fluorescenčního barviva ICG. Výsledkem je rychlejší rekonvalescence, znamená to i kratší dobu strávenou na operačním sále,“ vypočítává výhody primářka gynekologicko-porodnického oddělení jihlavské nemocnice Petra Herboltová.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Ročně odoperují lékaři v jihlavské nemocnici zhruba 50 těchto žen. Jak upozorňuje Petra Herboltová, nemocných žen je ale více: „Ne každý karcinom je operabilní, ne každý vyžaduje detekci sentinelové uzliny,“ upřesňuje. Díky nové metodě, kterou lze provádět laparoskopickým i otevřeným přístupem, tak ženy mají i méně vedlejších komplikací, jako například otoky dolních končetin.

Nemocnice Jihlava má statut Centra vysoce specializované onkogynekologické péče. Pečují zde o pacientky nejenom z Jihlavska, ale z celého regionu. Jednou z největších výhod je, že lékaři pacientku mohou nadále sledovat přímo v místě, kde byla léčena: „Ženy nemusejí cestovat daleko, nabízíme vysoce specializovanou péči přímo v regionu Vysočiny,“ uzavírá primářka.