Letečtí záchranáři převzali jako dar dvě nové speciální přilby za 150 tisíc korun

foto: Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje

KRÁLOVÉHRADECKO – Přilby doplní nynější vybavení a umožní kvalitní komunikaci mezi členy posádky ve vrtulníku i mimo něj. Ochraňují nejen hlavu, ale také umožňují použití brýlí pro noční vidění a to není zdaleka všechno.

Jak sdělil mluvčí Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Ivo Novák, přilby byly slavnostně předány tuto středu a za vším stojí finanční dar Elektrárny Opatovice. Za ten mohly být speciální ochranné pomůcky zakoupeny. „Od počátku naší spolupráce se zdejšími leteckými záchranáři, jsme rádi poskytli finanční podporu v přibližné výši 1,9 milionu korun. Investice do zdraví a rychlé záchrany lidských životů se ale penězi vyčíslit nedá,“ řekla při předávání daru výkonná ředitelka elektrárny EOP Romana Zadrobílková.

Staňte členy FB skupiny Život v Královehradeckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Nutno dodat, že přilby omezují vibrace a mohou být využívány i v případě speciálních letových činností s využitím lanového podvěsu. Ten slouží k přepravě osob, nebo nákladu na krátké vzdálenosti pod kabinou vrtulníku.

„Rutinní používání leteckých přileb v podmínkách LZS v ČR bylo zahájeno v červnu 2009 právě na základně v Hradci Králové. Přispělo k tomu několik negativních zkušeností,“ říká mluvčí Ivo Novák. A jaké, že to měli záchranáři špatné zkušenosti bez používání přileb? Například zažili, jak do vrtulníku narazil za letu dravec, který prorazil jeho čelní sklo a přímo tím ohrozil bezpečnost letu.