Někdo otrávil karbofuranem dravé ptáky na Kyjovsku a Hustopečsku

Luňák červený, ilustrační foto: pixabay.com

HODONÍN, BŘECLAV – Policisté na Hodonínsku a Břeclavsku zjišťují okolnosti několika úhynů vzácných dravých ptáků, které jsou velmi podobné.

O prvním případu se dozvěděli v půli března. Kriticky ohrožený Luňák červený byl sledovaný vysílačkou. Když se dlouho nehýbal z místa, nemohlo to znamenat nic dobrého. Uhynulého dravce našli v katastrálním území Žádovice. Nedaleko něj byl nalezeno uhynulé káně lesní. „V tomto případě už víme, že dravec uhynul na otravu karbofuranem,“ sdělil policejní mluvčí David Chaloupka. Jen o pár dní později bylo nalezeno další mrtvé káně lesní v Horních Bojanovicích. Posledním případ je z uplynulého víkendu. V katastrálním území Žeraviny byl nalezen uhynulý orel královský a u něj ještě další dvě káňata. I v těchto případech policisté zjišťují, jestli dravci nebyli otráveni. „Kde mohli ptáci jed pozřít, zatím není jasné. Při objasňování těchto případů však spolupracujeme i s ornitology, kteří dravce dlouhodobě sledují,“ vysvětlil Chaloupka. Pokládání otrávených nástrah do volného terénu, kde mohou být sežrány dravci je trestné. Zvířata po pozření jedu hynou velmi trýznivým způsobem a zákon takové jednání postihuje poměrně přísně. „Za trestný čin týrání zvířat hrozí až tři roky za mřížemi. V případě usmrcení jedince silně nebo kriticky ohroženého druhu se kvalifikace rozšiřuje i o trestný čin neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami se stejnou horní hranicí trestní sazby,“ doplnil Chaloupka.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

káně lesní
Luňák červený
orel královský
zdroj: Plicie JMK