Ředitel Waldorfské školy v Semilech odmítá dělat ze školy testovací centrum. Město zvažuje jeho odvolání

SEMILY – Děti mají právo chodit do školy. Rodiče mají právo rozhodovat o svých dětech. Učitelé mají děti vzdělávat. Toto prohlášení zveřejnil dnes na webových stránkách Waldorfské školy v Semilech její ředitel Ivan Semecký, který podle svých slov odmítá dělat ze školy testovací centrum. Školská rada s jeho postupem nesouhlasí, škola má ale právní subjektivitu, a tak radnice momentálně nemůže zakročit. V pondělí proto bude městská rada na svém zasedání jednat o jeho odvolání.

Podle ředitele Semeckého vydaná mimořádná opatření a metodické pokyny staví ředitele škol do absurdní pozice, ve které mají některým dětem zakazovat chodit do školy, rodičům odpírat jejich základní práva a z učitelů dělat zaměstnance „testovacího centra“. „K tomu školy rozhodně sloužit nemají! Kromě naprosto nepřiměřených nároků na školu jde hlavně o popření základních práv dětí a rodičů. Testování dětí nechávám na rozhodnutí rodičů. Pouze trvám na tom, aby rodiče vyjádřili svůj případný nesouhlas s testováním písemně. Nošení roušky ve třídách nechávám na rozhodnutí rodičů. Trvám na jejich nošení ve společném prostoru školy,” vysvětluje svůj postoj na stránkách školy ředitel.

Staňte členy FB skupiny Život v Libereckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Testování dětí je podmínkou otevření škol. Poprvé se testovalo v pondělí, z 13 tisíc testů provedených v Libereckém kraji bylo podle mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci Zuzany Balašové devět pozitivních. Dnes se testovalo podruhé, výsledky ale budou k dispozici až v pátek. „Šetření hygieniků v semilské škole pokračuje, zatím není uzavřeno,“ komentovala Balašová. Hygienici také více sledují případné zvýšení počtu nakažených ve městě.

V semilské waldorfské škole ani dnes netestovali všechny žáky, nejpozději od příštího týdne by ale i tady nařízení splnit měli. Použít chtějí tzv. plivací testy, které by do školy děti přinesly z domova. Postoj rodičů i pedagogů školy k testování přitom podle starostky Semil Leny Mlejnkové není jednotný. „Mnozí s postupem ředitele nesouhlasí,“ sdělila.

Na ostatních základních školách v Semilech se testuje, situace na waldorfské škole to neovlivnila. „Děti ani rodiče s tím nemají problém, jen jedna maminka prvňáčka chtěla být v pondělí u toho. Děti to většinou berou jako zpestření,“ řekl dnes pro ČTK ředitel Základní školy Ivana Olbrachta Jiří Jiránek.

Ilustrační foto: Shutterstock