Vodušky abok? Vzácný druh ze Zoo Ostrava hlásí „baby boom“!

Foto: Zoo Ostrava (M. Vlčková)

OSTRAVA – V Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava se od začátku letošního roku narodilo už osm mláďat vodušek abok. Tím se stádo těchto vzácných antilop rozrostlo na rekordní počet v historii chovu ostravské zoo, a to i přesto, že na konci loňského roku byly čtyři mladé samice odvezeny do zoo v ruské Kazani.

První mládě přišlo na svět už v polovině ledna, to poslední pak 3. dubna. Dohromady nový přírůstek tvoří pět samiček a dva samečci. „Všechna zvířata jsou v pořádku v péči svých matek,“ řekla mluvčí zoo,“ Šárka Nováková.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Ostravské 17 členné stádo vodušek tvoří aktuálně osm chovných samic, osm mláďat a jeden chovný samec. Zoo Ostrava chová vodušky abok od roku 2016 a je také zapojena do Evropského ex situ programu pro tento druh. Dosud se zde podařilo odchovat 24 mláďat, včetně těch letošních.

Voduška abok (Kobus megaceros)

Jedná se o nejvzácnější z pěti druhů afrických antilop vodušek. Vyskytuje se pouze na severu Jižního Súdánu a na západě Etiopie. Jsou známy pouze dvě větší populace v oblasti Machar-Gambela a v rezervaci Zeraf zahrnující bažiny na západním břehu Bílého Nilu. Celkový počet těchto antilop v přírodě nepřekračuje 5000 jedinců. Kvůli válečnému nebezpečí v oblasti jejich domoviny má chov tohoto druhu v zoologických zahradách důležitý význam pro jeho zachování.