Dva fotbalové kluby v kraji získaly status Fotbalové akademie

Ilustrační foto

ZLÍNSKÝ KRAJ – Mladí sportovci se dočkali skvělých zpráv. Fotbalová asociace ČR udělila klubům 1. FC Slovácko a FC FASTAV Zlín status Fotbalové akademie, tedy vrcholového sportovního centra pro mládež. Kromě prestižního postavení tím také získají přístup k financím na rozvoj mladých talentů.

Díky aktivnímu přístupu Zlínského kraje se podařilo vyjednat udělení statusu Klubové akademie fotbalovou asociací hned dvěma prvoligovým oddílům v kraji. Velkou podporu poskytl také bývalý fotbalový reprezentant a garant projektu regionálních fotbalových akademií Karel Poborský. „Standardně je na území kraje udělena tato licence pouze jednomu klubu. Jsem s představiteli obou oddílů velmi rád, že se nám podařilo uspět a díky tomu se navýší podpora mládežnické kopané ve Zlínském kraji až o deset milionů korun,“ uvedl krajský radní Jiří Jaroš, zodpovědný za oblast mládeže a sportu.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Úspěch po několikaletém úsilí ocenil i Petr Pojezný, ředitel 1. FC SLOVÁCKO. „Mládež vždy byla a bude pilířem našeho klubu. Celý projekt je navázán a podmíněn naší koordinací s krajem a městem, kde nás čekají ještě další konkrétní jednání,“ říká Pojezný.

Vedení FASTAVU si uvědomuje, že fungování Klubové Akademie není jen výhodou pro jejich klub, ale pro celý region. „Udělením statusu Klubové akademie FAČR pochopitelně získáváme určité výhody, bereme to však celé jako obrovský závazek k celému regionu a nastavení jakési pyramidy výchovy mládeže. Spolupráce s ostatními kluby a institucemi v regionu je základem, abychom byli úspěšní my i naši partneři,“ myslí si šéftrenér a sportovní manažer zlínského mládežnického centra na Vršavě Marek Kalivoda. Příkladem spolupráce jsou podle něj už teď některé vlastní projekty jako trenérské stáže na Vršavě nebo projekty ve spolupráci s OFS Zlín, například ukázkové tréninky pro kluby ve zlínském regionu.

Klubová akademie je status, který je postaven na základních principech výchovy talentované mládeže. Ta spojuje plnění školních povinností, adekvátní stravování a regeneraci, kvalitní tréninkový proces a zajištění patřičného zázemí pro všechny věkové kategorie v klubu. Cílem regionálních akademií je nejen návrat českého fotbalu mezi špičku Evropy, ale i formování charakteru lidí, kteří si do života ponesou pozitivní vztah ke sportu. V současné chvíli je takových center v České republice patnáct.