Hvězdárna zve na přednášku o Nobelových cenách

Zdroj: Hvězdárna Valašské Meziříčí

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ – Přijměte pozvání na online přednášku valašskomeziříčské hvězdárny na téma Astronomové v odlesku Nobelových cen. Ta proběhne ve středu 21. dubna od 18 hodin, odborný pracovník Ladislav Šmelcer se zaměří výhradně na ocenění za astronomii.

„Bude to průřez fascinující historií, která odhalila mnoho tajemství vesmíru. Posluchačům představím 22 krátkých příběhů, mnohdy překvapivých,“ láká autor přednášky. Jedna ze zajímavostí je, že Albert Einstein nezískal Nobelovu cenu za Speciální teorii relativity, ale za objev fotoelektrického jevu. Na jeho principu jsou založeny CCD čipy, bez kterých se neobejde žádná kamera, foťák nebo telefon. Autoři čipu získali Nobelovu cenu až 40 let po svém vynálezu.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Ceny byly udíleny i za vynálezy v astronomii. Zástupci oboru získali od roku 2010 pět Nobelových cen, což je ve 120leté historii udílení zdaleka nejvíce. Přednáška proběhne online na kanále Youtube, v uvedený čas stačí kliknout na ikonu na titulní straně webu.