KORONAVIRUS: „Buďte rádi, že jsou děti ve škole,“ prohlásil Arenberger. Místo plánu rozvolnění mluvil o „magické hranici“

Zdroj: online vysílání

Česko – Dnešní pravidelná tisková konference ministra zdravotnictví měla přiblížit vývoj epidemiologické situace a také to, jak vláda zamýšlí postupovat vzhledem k možným rozvolněním. Jelikož již v úvodu ministr Arenberger prohlásil, že přemýšlel, zda vůbec tiskovou konferenci realizovat, jelikož nemá moc co říci, obsah prezentovaných informací tomu odpovídal. Ačkoliv tedy zástupci médií následně kladli i řadu otázek, nedozvěděli se prakticky nic.

S ohledem na to, že dle dat je zřejmé, že epidemie v Česku ustupuje, většina obyvatel (včetně těch, kdo podnikají v dosud zakázaných oborech) se samozřejmě zajímá o to, jaký plán má vláda vzhledem k uvolnění restriktivních zákazů. Ministr Arenberger již v den nástupu do funkce prohlašoval, že původní systém označovaný jako PES není ve hře a že jeho resort pracuje na systému novém. O týden později se ale nezdá, že by se příprava konkrétního plánu jakkoliv posunula kupředu. „Pracuji na tom posledních sedm dní, snažím se to dělat velmi intenzivně, náš systém bude vycházet z původního návrhu systému PES, moc více toho vymyslet nelze,“ přiznal dnes s tím, že podmínky rozvolňování je třeba vyjednat s jednotlivými segmenty a např. i profesními svazy. Jak dále ministr doplnil, chce se zabývat i možností realizace větších sportovních a kulturních akcí, ovšem prioritou jsou stále školy a návrat žáků do nich.

Ačkoliv ministr také zmínil, že obavy spojené s Velikonocemi a potenciálním nárůstem nově nakažených se nenaplnily, a hovořil o tzv. magické hranici, kterou vymezil hodnotou 100 nově nakažených v přepočtu na 100 tisíc obyvatel (tohoto stavu by Česko mohlo dosáhnout cca za týden), nijak nevysvětlil, co by dosažení této „hranice“ mělo znamenat v praxi. Ministerstvo totiž sice zpracovává plán, ale to již dělá několik měsíců – neexistuje žádný harmonogram a ani přehledný systém, který by jasně určoval, že když se naplní nějaké specifické podmínky, dojde také k určitým specifickým (rozvolňujícím, nebo naopak zpřísňujícím) krokům.

Premiér Babiš přitom již v médiích oznámil, že v červenci by se život v Česku mohl vrátit téměř k normálu, jaká cesta k němu ale povede, není aktuálně jasné nikomu, a to včetně ministra zdravotnictví. „Jsme rádi, že se podařilo začít se posunovat k normálnímu stavu. Na všechny konkrétní otázky nemůžeme konkrétně odpovídat, z hlediska časového je všem třeba říct, aby byli rádi, že jsou děti ve škole. Do příštího týdne se nic zásadního měnit nebude a během těch 14 dnů se pokusíme první návrhy zveřejnit. Pokusíme se taky rozšířit nějak sportovní aktivity, i když epidemiologové nám radí, abychom to nedělali. Nemohu tak zatím nic slíbit,“ uvedl Arenberger.

Ovšem jak se v posledním týdnu ukázalo, lidé z toho, že jsou děti ve škole, zrovna rozjásaní nejsou, a to zejména s ohledem na povinnost pravidelného testování. Kvůli nízké citlivosti antigenních testů a související neprůkazností jejich výsledků je již ministerstvo zdravotnictví pod palbou. Arenberger ale tvrdí, že testy poskytují validní výsledky, jelikož u zdravé populace je virová nálož velmi nízká. Dle jeho interpretace navíc o kvalitě testů (kdy pozitivně bylo první týden napříč republikou testováno pouze 302 dětí) vypovídá to, že pokud antigenní testy vyjdou pozitivní, pozitivitu prokážou i PCR testy. To je samozřejmě pravda, problémem ovšem je, že antigenní testy kvůli nízké citlivosti nedovedou zachytit ty případy nákazy, které jsou bezpříznakové (a když je neodhalí testy antigenní, nedojde ani k jejich ověření prostřednictvím testů PCR)…