Lidé podepisují petici na podporu ředitele školy v Semilech a za výuku bez podmínek

SEMILY – Na podporu ředitele Waldorfské školy v Semilech a za návrat dětí do škol bez podmínek podepisují lidé petici. Řediteli školy Ivanu Semeckému za jeho postoj k testování žáků a nošení roušek při výuce hrozí odvolání a škole sankce.

O postoji ředitele Waldorfské školy v Semilech Ivana Semeckého, který odmítá podle svého vyjádření dělat ze školy testovací centrum, jsme vás informovali včera ZDE. Děti mají podle něj právo chodit do školy, rodiče mají právo rozhodovat o svých dětech a učitelé mají děti vzdělávat, uvedl ve čtvrtek na webových stránkách školy.

Staňte členy FB skupiny Život v Libereckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Od pondělí tak sedí ve třídách waldorfské školy děti testované s těmi neotestovanými, což odporuje vládním nařízením. Ve výuce nejsou povinné ani roušky, pouze ve společných prostorách. Situaci ve škole řeší hygienici, školská rada s postupem ředitele nesouhlasí a v pondělí bude jednat o jeho odvolání.

Na podporu ředitele a za návrat dětí do škol bez podmínek podepisují lidé nejen v Semilech petici. Ta je zveřejněna ZDE a podepsat ji lze také v Antikvariátu na Komenského náměstí č. 116, nebo v Bezobalovém obchodě (nad Čajovnou u Robinsona) v ulici Josefa Hory 22.

Signatáři petice požadují, aby „nebyly činěny žádné kroky, které by vedly k odvolání ředitele waldorfské školy“. Podle členky petičního výboru Martiny Wittmayerové se kvůli Semeckého aktuálnímu postoji zapomíná na to, co pro školu udělal. „Opravdu tu školu doslova zvednul z popela, když byla vytunelovaná tehdejší účetní, on by pro ni dýchal, dýchal by za ty děti, a to je věc, na kterou se teď zapomíná,“ dodala žena, která má ve škole své dvě děti v první a čtvrté třídě, bez testů a roušek při výuce.

„Když si představíte sedmiletého prvňáčka, tak ani nejde o dýchání v roušce, ale ty děti se prostě neumí o roušku starat, sundat ji, nasadit, nosí ji v kapse. Jsem za to, aby děti chodily do školy bez podmínek a aby se ze zdravých dětí nedělaly testováním potenciálně nemocní,“ prohlásila pro ČTK Wittmayerová. Zároveň ujišťuje, že rozhodně nepatří k popíračům covidu. „Vím, že tady je, setkala jsem se s ním, vím, že lidi umírají, ale všechno má svoje hranice,“ dodala.

Semily jsou už téměř 30 let centrem waldorfského vzdělávání v Libereckém kraji. Ve městě s 8400 obyvateli je nejen mateřská a základní škola, ale od roku 2006 také lyceum. Střední waldorfské vzdělávání v Česku nabízí jen pár škol, ta semilská patří k nejstarším v zemi. Dnes na ní studuje zhruba 300 dětí, někteří absolventi už se do školy vrátili jako pedagogové.

Ilustrační foto: phillywaldorf.com, zdroj: ČTK