Šumperáci, třiďte odpad! Ušetříte za poplatek

ŠUMPERK – Třídit, třídit a třídit. I tak by se dalo zjednodušeně popsat to, k čemu tlačí obce a jejich občany nový odpadový zákon, který začal platit od ledna letošního roku. Nová legislativa ukládá snížit množství směsného a objemného odpadu, které putuje na skládky.

Nová legislativa ukládá zvýšit objem vytříděného odpadu a snížit množství směsného a objemného odpadu, které putuje na skládky. I z toho důvodu zákon o odpadech nastavuje dvě sazby za skládkování. „Pokud by Šumperané v letošním roce vyprodukovali v průměru na jednoho občana 200 kilogramů směsného odpadu za rok, za skládkování zaplatíme za jednu tunu 500 korun. Když tento stanovený průměr překročíme, zaplatíme již zvýšenou sazbu. Ta je 800 korun za tunu,“ vysvětluje místostarosta Jakub Jirgl, který má na starosti životní prostředí.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

V loňském roce vyprodukoval každý občan Šumperka 430 kilogramů odpadu, z toho 228 kilogramů zamířilo na skládku. Pokud by byl v letošním roce objem odpadu určený ke skládkování stejný jako loni, město by zaplatilo za prvních 200 kilogramů na občana sazbu 500 korun za tunu, a za všechno co je navíc pak 800 korun za tunu. Kvůli překročení limitu by tak město zaplatilo ze své pokladny o 217 tisíc korun více. „První čísla letošního roku však naznačují, že zákonem daný limit 200 kilogramů na občana překročíme ještě více než v loňském roce. Město to tak bude stát statisíce korun, což může znamenat další zdražování,“ upozornil místostarosta.

Podle nové legislativy však bude postupně růst jak základní, tak zvýšená sazba za skládkování. Navíc se také bude snižovat objem odpadu na občana, za který bude město platit nižší sazbu. V roce 2029 tento limit klesne na 120 kilogramů. Pokud by občané vyprodukovali v roce 2029 stejné množství odpadu jako loni, za skládkování by tak město mohlo zaplatit ve srovnání s loňským rokem třikrát víc. „Proto je třeba třídit a dostat z popelnic na směsný odpad co nejvíce využitelných složek. Třídění gastro odpadu, které odstartujeme v květnu, by nám v tom mohlo pomoci, protože zbytky z kuchyně tvoří zhruba třetinu obsahu popelnice na směsný odpad,“ vysvětlil Jakub Jirgl a vysvětlil, že poplatky za ukládání odpadu na skládku stanoví zákon. Město nemá možnost do nich zasahovat.