Další kompenzace pro Dluhonice: Bolestné za D1

foto: ŘSD

PŘEROV – Vedení dálnice D1 přes Dluhonice od počátku rozdělovalo společnost na dva nesmiřitelné tábory. Jedni poslední dílek české D1 považují za nutnost, druzí se bouří, že jim dálnice povede „pod okny“.

Dluhoničtí si prosadili druhou vlnu kompenzací za to, že v blízkosti jejich místní části povede dálnice, proti jejíž stavbě řada místních lidí brojila. Jako „bolestné“ má sloužit rekonstrukce místního kulturáku a stavba bezpečné cyklostezky. Přerovští radní již pověřili úředníky magistrátu, aby podali na Olomoucký kraj žádost o dotaci. Do opravy kulturáku a výkupů pozemků pod stezkou, která spojí místní část Dluhonice s Přerovem, má jít 5,9 milionů korun.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Místní kulturák na návsi už má nejlepší roky za sebou. „Projekt na opravu zpracoval odbor majetku a skládá se ze dvou dokumentací. Ta první se zabývá výstavbou hygienického zařízení u malého sálu, které vznikne na místě současného skladu. Druhý projekt řeší samotnou opravou kulturáku, do níž má jít suma lehce přesahující dva miliony. Po započtení autorského dozoru a koordinátora bezpečnosti práce se celková předpokládaná částka vyšplhala na 3,4 milionu korun,“ informovala náměstkyně přerovského primátora Hana Mazochová.

Druhá akce, kam by měly směřovat kompenzační peníze, jsou pozemky podél Prechezy, na nichž má být vybudována cyklostezka. „Je dohodnuto, že město Přerov zajistí majetkoprávní přípravu, vykoupí se pozemky, na kterých se bude stezka stavět. Cena za 5,5 tisíce metrů čtverečních by se měla pohybovat okolo 2,5milionu korun,“ doplnil radní pro dopravu Tomáš Navrátil.

Nejedná se o první kompenzace, které si Dluhoničtí vybírají, coby jakési “bolestné” za to, že by v blízkosti obce měla vést D1. Olomoucký kraj už podpořil první vlnu částkou 9 milionů 300 tisíc korun.

Zastupitelstvo Olomouckého kraje se má žádostmi o dotace zabývat 21. června – stane-li se Přerov úspěšným uchazečem, bude mezi městem a krajem uzavřena smlouva o poskytnutí dotace a peníze mohou být využity už v roce 2022.