Do ulic Zlína a Otrokovic opět vyjedou historické vozy MHD

Autobus RTO 706. Foto: archiv DSZO

ZLÍNSKO – Milovníci historických autobusů a trolejbusů si do diáře zapíší datum 1. a 8. května. Právě v těchto dnech se totiž mohou projet Zlínem a Otrokovicemi v několika historických skvostech z vozového parku DSZO.

Speciální spoje pojedou o obou sobotách nad rámec běžných jízdních řádů. Zastavovat budou na všech zastávkách dané linky. „Cestující si je budou moci nejen vyfotografovat zvenčí v různých částech Zlína a Otrokovic, ale mohou se jimi také svézt, a to za běžných tarifních podmínek. Budou v nich platit jízdenky pro jednotlivou jízdu i časové kupony a také všechny slevy, pokud na ně mají cestující nárok,“ upřesnil ředitel DSZO Josef Kocháň.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Ve vozech cestující najdou standardní označovače jízdenek. Ve vlečce jim jízdenky označí nebo i prodá průvodčí.

Jízdní řády se bezprostředně před akcí objeví na všech zastávkách, kde budou vozy zastavovat. V případě nenadálé poruchy se jízdy ruší bez náhrady s výjimkou spoje č. 9, který funguje jako standardní spoj. Samozřejmostí je použití respirátorů.

Autobus ŠM 11. Foto: archiv DSZO

Na které vozy se cestující mohou těšit?

Červený historický trolejbus Škoda 9 Tr se objeví od 9 do 17 hodin na nejdelší lince č. 1 mezi obratištěm Zlín-Příluky a železniční stanicí v Otrokovicích. Vyjíždět bude z Příluk po dvou hodinách, konkrétně v 9.14, 11.14, 13.14 a 15.14. Na Prvního máje se za něj připojí i červený historický vlek Jelcz PO-1E.

Žlutý trolejbus typu Škoda 14 Tr se do jízdních řádů zařadí jako standardní spoj linky 9 mezi Baťovou nemocnicí a Jižními Svahy-Středová, a to od 8 do 19 hodin. Ze Středové bude odjíždět co hodinu ve 20. minutě, od nemocnice ve 40. minutě. Poslední spoj pojede ze Středové v 19.08 do vozovny.

Oba historické autobusy DSZO se během dvou státních svátků vystřídají na zvláštní lince 34 od Sportovní haly po ZOO Lešná a na lince 55 mezi železniční stanicí v Otrokovicích a zastávkou Otrokovice-Štěrkoviště.

Na lince 34 k zoologické zahradě mohou cestující na Prvního máje nasednout do soupravy modrého historického autobusu Škoda 706 RTO s modrou vlečkou Karosa B 40. Během dne bude vypraveno v hodinovém intervalu sedm spojů. První pojede od Sportovní haly v 8.56, poslední v 15.56 hodin, přičemž spoj v 11.56 bude kvůli bezpečnostní přestávce řidiče vynechán. V sobotu 8. května pojede na stejné lince a podle stejného jízdního řádu červeno-krémový historický autobus ŠM 11.

Během 1. května se na linku 55 v Otrokovicích vydá červeno-krémový historický autobus ŠM 11. Cestující mají na výběr ze sedmi spojů, které vyjedou každou hodinu z železniční stanice, a to od 10.00 do 16.00. Historický autobus nebude zajíždět do Kvítkovic ani na zastávky Senior a Moravní. Službu na stejné lince převezme o týden později podle stejného jízdního řádu modrý autobus Škoda 706 RTO.

Trolejbus 9 Tr. Foto: archiv DSZO
Vlečka Jelcz PO1E. Foto: archiv DSZO