Howard Hughes – miliardáře vábily peníze i ženy, přesto konec svého života prožil v naprosté samotě

Howard Hughes

Podnikatel a filmový producent Howard Hughes byl pohádkově bohatý a zdálo se, že si může téměř vše dovolit. Poslední čtvrtinu svého života ale prožil v úplném osamění.

Letec

Na počátku roku 2005 se stal tento americký miliardář velmi známým díky hollywoodskému filmu Letec režiséra Martina Scorseseho s Leonardem diCapriem v hlavní roli. Tématem bylo hlavně období největší slávy Howarda Hughese. O jeho osobě a životě kolovala také řada různých fám. Lidi snad přitahovalo i to, že i geniální a navíc nesmírně bohatý člověk se může dostat na samou hranici šílenství.

Raději koupit

Roku 1966, tedy deset let před smrtí, se odstěhoval do Las Vegas. Zde se ubytoval ve dvou podlažích hotelu Desert Inn, ovšem za pouhých deset dní byl požádán, aby se vystěhoval, protože jim blokoval apartmá – majitelé toužili raději po hostech, kteří by utráceli peníze v hotelovém kasinu. Hughes se moc dlouho nerozmýšlel. Za 13,25 milionů dolarů celý hotel koupil (tato cena přitom představovala asi dvojnásobek aktuální tržní hodnoty).

Mládí

To, že s penězi se žije daleko lépe, se naučil Hughes už v mládí. Narodil se 24. prosince 1905, a přestože nedokončil střední školu, přijali ho na Kalifornský technologický institut v Pasadeně, jelikož jeho otec věnoval této instituci velký finanční dar. Pak přešel na Riceův institut v Houstonu. Když mu bylo osmnáct, zemřel otec, matka již o dva roky dříve. Mladý Hughes opustil záhy i druhou univerzitu. Po otci zdědil společnost Hughes Tool Company, která se zaměřovala na výrobu zařízení pro naftařský průmysl, a velmi se jí dařilo.

Láska k Hollywoodu

Peníze vkládal zpočátku hlavně do filmů. V roce 1925 se odstěhoval do Los Angeles, protože měl velkou slabost pro samotný Hollywood. Stal se producentem a navíc zkusil štěstí jako režisér. Natočil snímek Pekelní andělé (1930), kdy zrekonstruoval leteckou bitvu z první světové války. Do té doby se jednalo o nejdražší film historie. Měl úspěch, i když výrobní náklady se nevrátily. Ale tímto filmem si Hughes udělal dobré jméno v Hollywoodu a finančně se pak podílel na výrobě asi třiceti snímků.

Známé byly také jeho milostné aféry. V roce 1925 se oženil s Ellou Riceovou, přesto neodolal hollywoodským kráskám, jako byly Ava Gardnerová, Katharine Hepburnová, Terry Mooreová, Rita Hayworthová a další. Jeho manželství tak skončilo roku 1929 rozvodem. Kolovaly fámy, že milostné vztahy udržuje také s herci. V roce 1957 se opět oženil, tentokrát s Jean Petersovou, v roce 1970 i toto manželství skončilo rozvodem.

Posedlost létáním

Koncem dvacátých let začal také obchodovat s letadly a během natáčení Pekelných andělů si dokonce udělal pilotní zkoušky. Létáním prý byl posedlý a trhal rekordy. Roku 1938 obletěl za tři dny, 19 hodin a 17 minut celý svět. Ani jemu ale nepřálo vždy jen štěstí, takže se několikrát zřítil a přežil vždy jen o vlásek. Při svém nejhorším pádu roku 1946 si způsobil taková poranění, že bolesti byl schopen snášet jen s morfiem. Jeho organismus si na pravidelnou dávku morfia nakonec vytvořil návyk.

Muž ve stínu

V polovině padesátých let se jeho letecké impérium začalo pomalu rozpadat. On samotný měl zase paranoidní strach z bakterií, takže kupříkladu celé dny trávil prý tím, že seděl nahý v bílém koženém křesle, kterému říkal “sterilizovaná zóna”. Od roku 1958 se už vůbec neukazoval na veřejnosti, se světem komunikoval jen telefonicky a poštou.

Ale ani tak nebyl stranou dění v USA – v roce 1957 se novým finančním šéfem jeho podniků stal Robert Maheu, někdejší agent FBI a Hughes jeho prostřednictvím podplácel politiky. Takto třeba Richardu Nixonovi daroval v roce 1971 sto tisíc dolarů. Zde byla zřejmě protislužbou pomoc vlády při jeho potížích s antimonopolním úřadem, kterému se nelíbilo, jak Hughes skupoval v Las Vegas hotely a kasina.

Od konce roku 1970 žil zcela v ústraní a prý byl stále zuboženější. Zemřel 5. dubna 1976 při leteckém transportu z Mexika do nemocnice v americkém Houstonu. Oficiální zpráva uvádí, že příčinou smrti bylo selhání ledvin, Hughes však byl podvyživený a lékaři objevili v jeho pažích spoustu zlomených jehel.

Nezanechal po sobě žádnou závěť, a tak se hned objevilo asi 400 lidí, připravených dědit. Jeho majetek, odhadovaný v té době na dvě miliardy dolarů, byl nakonec rozdělen mezi bratrance.

Ani taková suma peněz jej zřejmě nedokázala zachránit před utkvělými představami, které mu spolu s drogou udělaly ze života peklo…