Kradl, vyhrožoval a nožem chtěl zabíjet. Čeká ho až osm let za mřížemi

foto: Policie ČR

JIČÍNSKO – Šestatřicetiletý muž se má z čeho zpovídat, dopustil se krádeží i vydírání. K jeho předchozím třinácti záznamům v rejstříku trestů se připíšou další. Za mřížemi dosud strávil 18 let a může počítat s tím, že se tam opět vrátí.

Jak nyní potvrdila policejní tisková mluvčí Iva Kormošová, na začátku minulého týdne obvinili jičínští kriminalisté muže z Trutnovska z přečinu krádeže a zločinu vydírání. První ze dvou krádeží se dopustil na konci loňského roku v obci Libuň, kde pomáhal se stavbou rodinného domu. Zde majiteli ukradl nářadí, které naložil ho do auta a odjel. Během cesty, v obci Kbelnice, boural. Na vozidle byla způsobená škoda 40 tisíc korun a na odcizeném nářadí více než 10 tisíc korun.

Staňte členy FB skupiny Život v Královehradeckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Další krádež spáchal na začátku března tohoto roku, když ukradl v jednom obchodním domě láhev Božkova v hodnotě 170 korun. Když prošel pokladnou bez zaplacení, tak ho odchytla ostraha a láhev byla zpátky vrácena do prodeje.

Těchto krádeží se dopustil, i když byl v srpnu 2017 odsouzen za podobné činy na 20 měsíců do vězení, jehož brány opustil naposledy na konci července minulého roku. To mu zřejmě nestačilo a v trestné činnosti pokračoval dál a to, když si 9. dubna zavolal v Jičíně taxikáře a rozpoutal děsivý sled událostí. Řidič ani pořádně nerozjel své auto a šestatřicetiletý muž po něm začal chtít peníze. Začal taxikáři vyhrožovat, že mu rozbije auto a že ho zabije. „Poté vytáhl nůž, který zabodl do sedačky. Taxikáře, který z obavy o život na ulici 17. listopadu v Jičíně zastavil a vyběhl ven, začal okolo auta s nožem v ruce honit. Na místo byla přivolána hlídka, která muže zadržela, a převezla na služebnu k dalším úkonům,“ říká mluvčí. Nůž s čepelí 20 centimetrů, který agresor před příjezdem hlídky odhodil, našli policisté v blízkém křoví. Bylo jen velkým štěstím, že nebyl taxikář zraněn.

První, co agresora na služebně čekalo, byla dechová zkouška na alkohol, která ukázal skoro 2,4 promile. „Z evidence rejstříku trestů policisté zjistili, že muž má celkem 13 záznamů odsouzení za různé trestné činy jak majetkových, tak i násilných. Dohromady měl ve vězení strávit téměř 18 let,“ dodává mluvčí. Jelikož panovala obava, že bude v trestné činnosti pokračovat, nebo bude chtít před zákonem utéct, tak je stíhán vazebně. Pokud ho soud uzná vinným, tak ho čeká další pobyt za mřížemi a to od 2 až do 8 let.