Odborná studie prosazuje pro školní děti testy ze slin. Jsou přesnější a neinvazivní

Foto: Antigenní testování ve školách (px)

KARVINÁ / MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ – Nemocnice s poliklinikou Karviné-Ráji dnes zveřejnila výsledky své pilotní studie, která zkoumala efektivitu antigenních invazivních testů na koronavirus u dětí ve školách, versus PCR testování ze slin.

Pilotní studie proběhla zhruba před dvěma měsíci, ve spolupráci se Zdravotním ústavem v Ostravě a Magistrátem města Karviná. Zaměřena byla na testování dětí ve školách.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

„Už před dvěma měsíci, poté, co jsme provedli pilotní studii s použitím antigenních testů u předškoláků a žáků prvních a druhých tříd, jsme upozorňovali na to, že aby testování dětí antigenními testy ve školách bylo průkazné, je nutné ho provádět odborným, vyškoleným personálem a validovanými testy,“ uvedl k závěrům studie lékař Miroslav Homza, který v nemocnici v Karviné-Ráji působí jako náměstek pro léčebnou péči.

V rámci prováděných validačních studií odborníci nenašli ani jeden antigenní test, který by vzorek odebíral neinvazívním způsobem a současně měl dostatečnou přesnost. „Proto je u dětí vhodné použít neinvazívní PCR testy s odběrem materiálu ze slin. Chápu, že se jedná o logisticky a organizačně náročnou akci, ale věřím, že nám jde o společnou věc, kterou je průkazně testovat děti ve školách s cílem izolovat covid pozitivní děti a zabránit vzniku ložisek nákazy,“ řekl dále náměstek karvinské nemocnice.

Odběr ze slin je oproti standardnímu odběru z nosohltanu výrazně jednodušší. Vzorek poté ve zkumavce putuje rovnou do laboratoře. „Kromě uživatelsky příjemnějšího odběru test výrazně zjednodušuje i laboratorní zpracování. Při plné automatizaci není problém v laboratoři zpracovat i tisíc vzorků za hodinu,“ uvedl k tématu také ředitel Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě, Eduard Ježo.