Policie už zná příčinu výbuchu v paneláku v Řečkovicích

zdroj: Policie JMK

BRNO – Na začátku letošního dubna vznikl požár a výbuch v bytě ve dvanáctém patře bytového domu v brněnských Řečkovicích. Nyní již policisté znají kuriózní příčinu výbuchu.

Jak uvedl policejní mluvčí David Chaloupka, požár vznikl vznícením nahromaděných výparů rozpouštědla při výrobě konopného koncentrátu. Cizinec dlouhodobě žijící v ČR si vyráběl na balkoně svého bytu takzvané fénixovy slzy. Přitom vařil konopí v silně hořlavém rozpouštědle. Kritický okamžik nastal, když rozpojoval prodlužovačku vařiče. Drobné projiskření zažehlo nahromaděné páry a následně došlo i k jejich výbuchu. „Při ohledání ohořelého a detonací poškozeného bytu policisté uvnitř nalezli také slušně vybavenou pěstírnu konopí,“ doplnil Chaloupka. Sklizenou marihuanu muž skladoval v mrazničce, aby byla zachována její maximální kvalita pro přípravu koncentrátu.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Fénixovy slzy nejsou nebezpečné jen při výrobě pro svou náročnou přípravu v silně hořlavých rozpouštědlech. Mnoho uživatelů konopí, kteří neměli s tímto konkrétním konopným produktem žádné zkušenosti, se lehce předávkovalo nebo měli po požití různé obtíže. „Koncentrace psychoaktivních látek v koncentrátu může totiž být v různých vzorcích drogy značně rozdílná a to je velkým rizikem. Mimo zřejmé nebezpečí trestního postihu může aplikace drogy vyvolávat velmi nepříjemné tělesné stavy. K tomu stačí dávka o velkosti menší než rýžové zrno, proto rozhodně varujeme před jakýmikoli experimenty s touto drogou,“ varoval mluvčí Chaloupka.