Přetékající popelnice. I tak dnes vypadá lázeňské město

JESENÍK – Ukládání odpadu se v Jeseníku stává skutečným problémem. Občanům se nelíbí, že město snížilo od 1. dubna frekvenci svozu odpadu, město naopak argumentuje tím, že v rámci směsného komunálního odpadu občané vyhazují i značný podíl odpadků, které by se daly vytřídit

Na sociální síti se minulý týden objevily fotografie jako je ta pod titulkem tohoto článku. Město snížilo frekvenci svozu směsného komunálního odpadu od 1. dubna na jedenkrát za 14 dnů, zatímco občané byli zvyklí, že se popelnice vyvážejí každý týden. Fotografie pak slouží jako argument kritiků tohoto kroku pro to, že svoz jedenkrát za 14 dnů je nedostatečný. „Vycházeli jsme z toho, že při svozu zhruba z 2500 svozových míst za měsíc se vyvezlo asi 5000 popelnic. To znamená, že jedna popelnice se za měsíc vyvážela dvakrát. Podle toho jsme určili frekvenci svozu,“ objasnila situaci vedoucí odboru životního prostředí jesenické radnice Regina Weiserová s tím, že na sídlištích se popelnice stále vyvážejí jedenkrát za týden. Na ostatních stanovištích se střídavě jeden týden vyváží směsný odpad a druhý týden bioodpad.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Přestože se poplatek za svoz odpadků minulý rok zvýšil o 96 korun na 696 korun na občana a rok, náklady za svoz popelnic za minulý rok činily na každého občana 1350 korun, město tak doplácelo za každého téměř stejně vysokou částku. Podle Weiserové občané do směsného komunálního odpadu stále vyhazují značné množství odpadků, které by se daly vytřídit. Což se jeví jako velice problematické s ohledem na nový zákon o odpadech, kdy se do roku 2029 bude zvyšovat poplatek za ukládání komunálního odpadu na skládky až na 1850 korun za tunu odpadu nad stanovený limit množství odpadu na občana v roce 2029 oproti dosud platným 500 korunám za tunu. Zároveň se bude snižovat současný limit 200 kilogramů odpadu na občana až na 120 kilogramů odpadu v roce 2029.

Město se tak snaží hledat cesty, jak občany motivovat k třídění odpadků a ušetřit tak značnou částku, což se nakonec projeví i v peněženkách lidí. O problematice jednak informuje v informačním měsíčníku Naše město, jednak zvažuje další informační kampaň například na sociálních sítích nebo formou letáku do schránek. Spoléhá tak své obyvatele, že problému porozumí a pomohou vytvořit čisté prostředí ve svém městě.