Tragická událost na sklonku války. Shoz bomb zabíjel Plzeňáky

Ilustrační fotografie

PLZEŇ – Stalo se to na samém sklonku války. Dne 17. dubna 1945 bombardovalo britské Královské letectvo (RAF) Plzeň. Při náletu bombardérů mělo být především poškozeno seřaďovací nádraží. Nálet bohužel odneslo i civilní obyvatelstvo.

V právě uplynulou sobotu 17. dubna uctilo tuto nešťastnou tragickou událost vedení městského obvodu Plzeň 4. Kvůli epidemiologické situaci a vládním nařízením sobotní pietní akty proběhly bez účasti široké veřejnosti a čestné stráže. První z aktů se uskutečnil v Sousedské ulici, kde stojí pomník na památku zahynulých 118 osob během tohoto náletu. Pamětní věnce zde položili a uctili památku zemřelých minutou ticha starosta čtvrtého obvodu Tomáš Soukup, místostarosta obvodu Zdeněk Mádr a Petr Osvald z Kanceláře primátora města Plzně.

K památníkům přišlo také několik občanů. „S úctou jsme vzpomněli na všechny občany, kteří se 17. dubna 1945 stali nevinnými oběťmi války. Važme si toho, že v Evropě dnes žijeme v míru a demokracii, a važme si odkazu těch, kteří v boji za tyto hodnoty zaplatili vlastním životem, ať už se jedná o válečné hrdiny či běžné občany, kteří během bojů zahynuli nebo byli vážně zraněni,“ řekl starosta Tomáš Soukup.

Citelně zasaženým místem byla i dělnická kolonie nazývaná „Cikánka“ mezi Jateční ulicí a řekou Berounkou. Na oběti z konce druhé světové války zde nechává vzpomenout také památník v podobě letecké pumy. Pomník vznikl v roce 2018 jako poděkování všem pyrotechnikům, kteří dodnes odstraňují nevybuchlou munici coby pozůstatek tehdejší doby.