Vyšlápněte si na kole cyklostezkou „Po stopách českých králů“

Řeka Berounka
Řeka Berounka vás bude provázet celou cestou.

Cyklostezka „Po stopách českých králů“ by měla v budoucnu propojit všechny hrady a zámky na Berounsku s Prahou. Projeďte se po jejím úseku vedoucím z Berouna do Srbska a užijte si krásnou projížďku krajinou Českého krasu podél řeky Berounky. Terén na cyklostezce je vhodný i pro in-line bruslaře a nenáročnou projížďku si užijete i s menšími dětmi nebo s cyklovozíkem.

Beroun je křižovatkou cyklostezek do všech světových stran. Dojedete například až do Dvora Králové s krásným renesančním zámkem. Severně nad městem se tyčí vrch Děd s půvabnou rozhlednou, která připomíná hradní věž.

Rozhledna na vrcholu Děd
Vrch Děd s krásnou rozhlednou. Foto: Markéta Vejvodová

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Z Berouna se vydejte po levém břehu řeky Berounky. Po pár kilometrech jízdy si můžete na druhém břehu všimnout skalnatého ostrohu s vyhlídkou u zříceniny hradu Tetín v přírodní rezervaci Tetínské skály. Počátky tohoto hradu sahají až do doby z 8. století n. l. a jsou spojovány s Krokovou dcerou Tetkou. Tetín ale také zaujímá významné místo v počátcích křesťanství a při nástupu Přemyslovců.

Zřícenina Tetín
Zřícenina hradu Tetín v přírodní rezervaci Tetínské skály.

Jakmile si zříceninu náležitě prohlédnete, můžete nasednout opět na kolo a budete po cestě míjet bývalý vápencový lom Alkazar. V provozu byl v 1. polovině 20. století a vedla odsud úzkokolejná dráha do Berouna. V části štol se dříve uchovával radioaktivní odpad, a tak jsou tato místa dnes pečlivě zakonzervována. I přesto je však část štol stále přístupná a místo je vyhledávané převážně horolezci. Ze skal nad lomem si budete moci vychutnat překrásný výhled na údolí celé řeky Berounky.

V dalším úseku cesty minete Barrandovu jeskyni, která je pro veřejnost uzavřená. Celou cestou vás budou provázet informační tabule a několik odpočívadel, na kterých se můžete občerstvit a načerpat nové síly. Z informačních tabulí se dozvíte nějaké zajímavosti o fauně a flóře v CHKO Český kras a dočtete se také o obyvatelích zdejších jeskyní – netopýrech.

Asi kilometr před Srbskem se cesta změní na prašnou cestu, která je však pro cyklisty dobře sjízdná. Pokud se chcete vydat na bruslích, je pro vás vhodný úsek z Berouna k lomu Alkazar. Celá trasa výletu měří 13 km, nebo se můžete zpět do Berouna vydat vlakem.

Prodlužte si výlet a pokračujte ze Srbska dál

Pro bruslaře bude Srbsko nejspíše konečnou, ale cyklisté mohou pokračovat po cyklostezce dál a objevovat další krásy této krajiny. Po levém břehu řeky dojedete až ke Karlštejnu, klenotu České země. Spojte váš výlet s návštěvou tohoto známého hradu, ke kterému dojedete po klikaté silnici. Od hradu můžete dále pokračovat až do Dobřichovic, kde najdete překrásný zámek s restaurací a parkem.

 

Místo:

Kraj: Středočeský
Okres: Beroun
Obec: Tetín

Kontakt:

Obec Tetín

Na Knížecí 2
266 01 Tetín

Tel: +420 311 622 316
E-mail: ou@tetin.cz
Web: www.tetin.cz