Obce z okolí Vrbětic chtějí odškodné, požadují i okamžitý postup vůči Rusku

Výbuch muničních skladů v roce 2014. Foto: Policie ČR

ZLÍNSKO – Desetibodová Vrbětická výzva putovala do rukou české vlády. Podepsalo se pod ni vedení obcí z okolí Vlachovic-Vrbětic i hnutí STAN. Její autoři požadují odškodnění za následky výbuchů muničních skladů před sedmi lety, a to jak samotným obcím, tak vlastníkům pozemků a pozůstalým.

Vrbětickou výzvu „Už nikdy více!“ zaslali vládě starostové Vlachovic, Slavičína, Lipové a Haluzic. Jakmile se ukázalo, že za výbuchem muničních skladů stojí ruská vojenská zpravodajská služba GRU, žádají, aby odškodnění vyplatila vláda, a poté jej vymáhala po viníkovi. „Tragická událost byla pro zdejší rodiny utrpením a mnoho z nich si nese následky dodnes, aniž by jejich újma byla spravedlivě odškodněna,“ upozornil autor výzvy a starosta Vlachovic Zdeněk Hověžák.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Starostové rovněž požadují zveřejnění informací o zapojení Ruska do výbuchu i brzké zveřejnění závěrů z vyšetřování policie a dozorujícího státního zastupitelství. Chtějí, aby vláda vysvětlila, jak je možné, že v bezprostřední blízkosti obcí byla skladována nebezpečná munice, která ohrozila životy lidí. Domáhají se rovněž hloubkového pyrotechnického průzkumu a zabezpečení zasaženého území.

Pro autory výzvy je důležitá také jasná odpověď Rusku. Vláda by podle nich měla okamžitě zajistit, aby se zamezilo dalšího nelegálnímu vlivu Ruské federace na území České republiky. „Akt ruské agrese je zcela zřejmým porušením úmluvy o ochraně práv občanů České republiky. Vláda musí po vyšetřování vrbětické tragédie vznést mezistátní stížnost na Ruskou federaci, která označí viníka jasné viníka i na mezinárodní úrovni. Za těchto okolností považuji za nutné také jednoznačnou podporu Ukrajiny, která se nachází v současném napětí při přesunutí vojenských jednotek směrem k Donbasu. Západní svět by si neměl nechat líbit východní agresi,“ dodává europoslanec STAN Stanislav Polčák.

Starostové a nezávislí ze Zlínského kraje navrhují usnesení krajského zastupitelstva, které má podpořit Vrbětickou výzvu starostů z okolí Vrbětic. „Tragická událost a její následky se dotýkají velké části regionu Zlínského kraje, proto jsme připravili na jednání zastupitelstva návrh usnesení, které žádá brzké zveřejnění informací a  žádá Vládu, aby vysvětlila, jak je možné, že ve skladech v těsné blízkosti několika obcí byla skladována nebezpečná munice, když tam měla být uskladněna pouze tzv. delaborovaná munice. Krajské zastupitelstvo by mělo také dát jasně najevo, že poskytnuté odškodnění pozůstalým, vlastníkům, dotčeným obcím a jejich občanům za výbuchy ze strany vlády je zcela nedostačující a požádat vládu o urychlené poskytnutí adekvátního odškodnění s následným uplatněním vůči zodpovědným osobám, případně i vůči zodpovědnému státu. Věřím, že se k tomu zastupitelé v zájmu občanů z regionu postaví čelem,”  sdělil zlínský poslanec a krajský zastupitel Petr Gazdík.