Ředitel waldorfské školy v Semilech byl odvolán. Umožnil výuku i netestovaným dětem

SEMILY – Rada města Semily odvolala ředitele waldorfské školy Ivana Semeckého kvůli tomu, že umožnil chodit do školy i dětem, jejichž rodiče odmítají testování. Odvolaný ředitel je přesvědčený, že jednal správně, a je připravený se bránit. Pomoc mu nabídlo hned několik právníků.

O tom, že se chystá odvolání ředitele waldorfské školy v Semilech Ivana Semeckého, jsme informovali ZDE. Podle starostky Jitky Mlejnkové neměla radnice jinou možnost. O odvolání ředitele jednala rada města v pondělí dlouho do noci, rozhodnutí bylo jednomyslné. Vědomé porušování povinností stanovených mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví totiž pokračovalo podle starostky na škole i tento týden.

Staňte členy FB skupiny Život v Libereckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

„Situace ve Waldorfské základní a střední škole Semily se od předchozího týdne nijak nezměnila. Pan ředitel na jednání rady města žádal o více času, ale z jeho strany nebyl učiněn žádný vstřícný krok. I když si škola na pondělní testování nakoupila plivací antigenní testy, výsledek byl stejný – ve škole bylo z rozhodnutí pana ředitele přítomno 44 dětí, u kterých nebylo provedeno testování,“ zdůvodnila rozhodnutí radnice.

Na podporu ředitele waldorfské školy a za návrat dětí do škol bez podmínek v pondělí odpoledne v Semilech demonstrovaly stovky lidí. Pokojný protest svolala do parku v centru města iniciativa rodičů a dětí waldorfské školy. Na podporu ředitele vznikla minulý týden i petice, tu elektronickou podepsalo už přes 11 280 lidí, další tisícovku podpisů se podle petičního výboru podařilo posbírat pod její listinnou podobu přímo v Semilech.

„Myslím, že jsem jednal správně a nevidím důvod ke svému odvolání, jsem připraven se bránit,“ sdělil pro ČTK ředitel Semecký, který byl vděčný za podporu, kterou mu lidé vyjádřili. Největším problémem mimořádného opatření a metodiky ministerstva školství je podle Semeckého to, že sáhla na základní práva občanů. „Zakazuje dětem chodit do školy a popírá práva rodičů, aby rozhodovali o svých dětech,“ konstatoval. Navíc podle něj mění školy v testovací centra a to také není v pořádku. Většina rodičů se ale testování nebrání, bez testů zůstává podle Semeckého necelá třetina školáků. „Z těch, kteří se testovali, nebyl jediný pozitivní,“ dodal v pondělí pro ČTK Semecký.

Hygienici provedli ve waldorfské škole opakovaný zdravotní dozor v průběhu minulého týdne v obou dnech, kdy tam mělo proběhnout testování. „Zjistili jsme nedodržení mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví. Byl vypracován protokol, ke kterému má vedení školy možnost se vyjádřit, má k tomu zákonnou lhůtu 15 dní,“ sdělil ředitel krajských hygieniků Vladimír Valenta. Podle ředitele Semeckého protokol škola obdržela a právníci zpracovávají připomínky. Škola mezitím zajistila jiné testy, místo výtěru z nosu teď testují ze slin.

Ilustrační foto: Vancouver Coastal Health a Česká Kotlina