V Prostějově se bude opět stříkat Roundupem

ilustrační

PROSTĚJOV – V Prostějově se bude opět stříkat Roundupem. Chemický postřik bude avizovaně aplikován na dva pozemky o celkové výměře 400 metrů čtverečních. Zda-li půjde o jednorázovou aplikaci, nebo se bude Roundup ve městě dále používat, není v tuto chvíli jasné.

Po loňské vlně kritiky, která vyvrcholila dvěma peticemi proti chemickému hubení plevele, se budou stříkat pozemky určené pro novou výsadbu květinami. Odplevelení tak poslouží k založení květinových záhonů. „V termínu od 20. o 24. dubna bude, podle vhodných povětrnostních podmínek, proveden postřik travnatých ploch herbicidem Roundup Biaktiv, a to na ulici Dolní a Brněnská,“ informuje magistrát.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Na ulici Dolní půjde o pozemek o rozloze 300 metrů čtverečních mezi bytovými domy a podél silnice (konkrétně pozemky p. č. 3631/36, 3631/1). Na ulici Brněnská se v květenu promění pozemek p.č. 6672 před hřbitovem.

O postřik Roundupem se v Prostějově vedou spory. Ve městě se velmi hlasitě hovořilo o tom, že díky postřikům došlo k otravám psů i koček. Přes 1600 lidí se proti chemické hubení plevele ohradilo v petici, kterou v loňském roce vzalo zastupitelstvo na vědomí. Glyfosáty ale nezakázalo. Podle magistrátu by bylo hubení jiným způsobem příliš drahé a málo efektivní.

Alternativní, zdraví neškodné, metody jsou ale přesto používány u dětských hřišť, škol nebo na psích loučkách, aby nedocházelo k problémům.