Většina zdravotních pojišťoven přispívá na psychoterapii. Jak je na tom ta vaše?

Ilustrační foto

Již rok a půl žije dramatický počet lidí v intenzivních obavách nejen o své zdraví, ale také o základní existenční jistoty. Dle zjištění vědců Národního ústavu duševního zdraví se v důsledku pandemie potýká s duševním onemocněním téměř každý třetí dospělý. A tento počet se bude ještě zvyšovat. Odbornou pomoc však můžete najít právě díky své zdravotní pojišťovně. Některé významně přispívají na úhradu zdravotní péče, která vám může být takto dostupnější.

Psychologická pomoc

V případě psychických problémů, které se mohou projevovat např. dlouhodobějšími obavami, bezradností, nespavostí, apatií, depresivními pocity) je vhodné navštívit odborníka,  zpravidla psychologa či psychiatra. (Jaký je mezi nimi rozdíl a mnohé další užitečné informace se dočtete zde.) Jeho návštěvu nebudete hradit, pokud vám bude předepsána vaším ošetřujícím lékařem. Mnohdy však lidé za svým praktickým lékařem nejdou, např. ze studu, nebo se jedná třeba o řešení vztahových problémů, s kterým jim tento lékař ani pomoci nemůže. Často potřebují odborně nasměrovat, aby se zorientovali ve vlastní složité životní situaci a rozhodli se, jak postupovat dále. Tehdy jim může pomoci čerpání příspěvku u jejich zdravotní pojišťovny na psychologickou pomoc či psychosomatickou konzultaci (názvy se mohou drobně lišit). Návštěva psychologa bez úhrady pojišťovny totiž není úplně levnou záležitostí. Hodinové sezení začíná přibližně na 500 korunách a výše.

Jak přispívají pojišťovny

Příspěvek nabízejí jen některé zdravotní pojišťovny, proto si projděte pečlivě stránky právě vaší pojišťovny. Připravili jsme pro vás orientační přehled, výčet však není kompletní. Velmi dobrou podporu najdete u VZP, která nabízí v rámci svého pilotního projektu příspěvek až 7 000 Kč u vybraného psychoterapeuta pojištěncům, kteří absolvují sezení v max. počtu 10 hodin. Do tohoto projektu se můžete zapojit na adrese opatrujse@vzp.cz žádostí o poukaz. Pozor, projekt běží do 31.5.2021, info zde.

Příspěvek ve výši 500 Kč na dospělého (na dítě je příspěvek ještě vyšší) nabízí na konzultaci u klinického psychologa ZPMV, info zde. RBP umožňuje čerpat příspěvek ve výši 750,- Kč na jednu uskutečněnou psychosomatickou konzultaci, info zde. ČPZP zahájila v únoru nový preventivní program s názvem Duševní zdraví. Příspěvek na tuto terapii může dosáhnout až 2500 Kč, jelikož je možné čerpat až pět příspěvků do výše 500 Kč, info zde. Zdavotní pojišťovna Škoda nabízí od ledna k dispozici příspěvek 500 Kč, který lze čerpat čerpat jednou za rok, info zde.

Jak si nechat příspěvek proplatit

Vždy platí, že je potřeba doložit zdravotní pojišťovně doklad o absolvování terapie u příslušného odborného specialisty (některé pojišťovny jeho výběr omezují vlastním seznamem odborníků, s kterými mají uzavřené smlouvy) a doložit doklad o zaplacení. Pojišťovny také často vyžadují vyplnění žádosti o příspěvek. Dotyčný formulář zpravidla najdete ke stažení na jejich stránkách. Rovněž si zjistěte, dokdy musíte doklad předložit pojišťovně k zaplacení, aby vám nepropadl.