Začala záchrana památných jírovců v Táboře. Víme, jak proběhne

Začíná záchrana památných jírovců v Táboře (zdroj město Tábor / foto Luboš Dvořák)

TÁBOR – Pro Tábor historicky významné jírovce trápí nedostatek vláhy a nepropustná půda zamezuje přístupu vzduchu k jejich kořenům. Na začátku tohoto týdne se proto začalo se záchrannou těchto památných stromů.

Odstraněním kamenné dlažby kolem jírovců na Žižkově náměstí, které rostou u kostela Proměnění Páně, začala v pondělí 19. dubna 2021 záchrana jírovců. Vzrostlé jírovce ve věku nad 170 let jsou vegetační dominantou celého náměstí. Průměr kmene stromů je kolem 1 metru.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

„Zdravotní stav stromů se dlouhodobě zhoršuje vzhledem k náročnému stanovišti. Znalecký posudek označil jejich fyziologickou vitalitu jako sníženou, jejich zdravotní stav jako výrazně zhoršený. Důvodem je růst v nepropustné, zpevněné ploše z kočičích hlav uložených ve vápenné maltě. Kolem kmenů jsou propustné, nicméně utužené zálivkové mísy s kontaminovanou půdou. Utužená a nepropustná půda brání přístupu vzduchu a vody, a tím znemožňuje kořenům optimální přísun živin,“ popsal tiskový mluvčí města Luboš Dvořák.

V červnu 2020 byly v místě provedeny sondy a měření penetrometrem, kterým se stanovuje zhutnění půdy v různých půdních horizontech. Potvrdilo se extrémní zhutnění prokořenitelného prostoru a nepropustnost ploch pod korunami. Oba jírovce trpí nedostatkem vláhy.

Pro záchranu jírovců, které mají pro město Tábor velký historický význam, vypracovala Zahradní architektura Kurz s.r.o. návrh na revitalizaci kořenové zóny u kostela o celkové ploše 92 metrů čtverečních, který by měl vést ke zlepšení podmínek na stanovišti. „Opatření spočívá v odstranění nepropustných vrstev pod dlažbou a provedení sanační pneumatické injektáže k provzdušnění půdního profilu a zlepšení vlastností půdy. Zemina v zálivkových mísách stromů bude odstraněna technologií Air spade, která se nazývá pneumatický rýč,“ popsal Dvořák.

Začíná záchrana památných jírovců v Táboře (zdroj město Tábor / foto Luboš Dvořák)

Práce byly naplánovány tak, aby se uskutečnily na jaře, dokud budou stromy v bezlistém stavu a venkovní teploty už nebudou pod bodem mrazu. Náklady na realizaci jsou celkem cca 289 tisíc bez DPH. Stromy už byly letos ošetřeny arboristickými zásahy.

„Na vegetační sezonu město zvažuje ke stromům umístit zavlažovací vak pro nezávislou kapkovou zálivku. Zásobu vody postupně uvolňuje po dobu několika hodin. Vak je konstruován tak, aby zálivka probíhala v místech, kde se nachází nejvíce kořenů vstřebávajících vodu a živiny. Zavlažovací vaky pomáhají vzrostlým stromům překonávat dlouhé vlny veder či extrémní výkyvy srážek,“ vysvětlil mluvčí Tábora.

Stromy rostou v prostředí kulturní památky souboru plastik Piety, sv. Donáta a sv. Floriána. Byly vysazeny roku 1854 u příležitosti sňatku císaře Františka Josefa I. a Alžběty Bavorské zvané Sissi a nesou tedy pojmenování František a Alžběta. Jedná se o jírovce maďaly (Aesculus hippocastanum L.). Tento druh je původem z Balkánského poloostrova, ve střední Evropě zdomácněl. Přirozeným prostředím jsou mu polostinné vlhké lesy na živné a hluboké půdě.