Zlínská univerzita začala jako jediná instituce v zemi testovat chirurgické roušky

Foto: archiv UTB

ZLÍN – Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně začala testovat jednorázové chirurgické roušky. Stala se tak jedinou institucí v České republice, která tyto výrobky testuje podle požadovaných závazných norem pro zdravotnické prostředky. Vše probíhá v Centru polymerních systémů ve spolupráci se zlínským Institutem pro testování a certifikaci.

Testování bakteriální filtrační účinnosti probíhá tak, že odborníci simulují potenciálního nakaženého uživatele, který vydechuje infekční kapénky. Tím se zjistí, jak účinně rouška nebezpečný aerosol zachytí. „Máme tady speciální přístroj, nebulizér, který vytváří aerosol obsahující bakterie Staphylococcus aureus neboli zlatého stafylokoka. Pokud rouška funguje správně, musí odfiltrovat minimálně 95 procent aerosolu s tímto stafylokokem,“ popisuje samotný průběh testu Vladimír Sedlařík, ředitel CPS a rektor zlínské univerzity.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

„Zjednodušeně si lze představit, že začátek aparatury simuluje nemocného člověka, který vydechuje aerosol s bakteriemi do prostředí, a my pak stanovujeme procentuální průnik bakterií skrz roušku,“ objasnila Hana Pištěková, vědecká pracovnice z Centra polymerních systémů.

Foto: archiv UTB

Doposud musely firmy provádět testy v zahraničí

K otestování roušek je třeba 75 kusů. Celý proces pak trvá 4 až 8 týdnů podle vytíženosti laboratoře. „Vzájemná spolupráce mezi zlínskou univerzitou a institutem poskytuje výrobcům těchto zdravotnických prostředků unikátní možnost zkoušek dle ČSN EN 14683 de facto na jednom místě. Pozitivní výsledek těchto zkoušek je jednou, nikoliv však jedinou nutnou náležitostí pro uvádění těchto výrobků na jednotný trh Evropské unie,“ vysvětluje Jiří Samsonek, ředitel divize zkušebnictví ITC, který testování roušek komplexně zastřešuje.

„Dosud si firmy musely nechat testovat tyto výrobky v zahraničí. Nyní jsme konečně schopni provádět požadované testy také v České republice, včetně tohoto klíčového,“ dodává Jiří Samsonek.

Testování v Centru polymerních systémů využívá i zlínská firma SPUR. Ta společně s univerzitou vyvíjí nanomateriál, který je schopný zachytit koronavirus. „Jsme rádi, že laboratoře zlínské univerzity jako jediné v České republice toto povinné testování filtrace bakteriální infekce u roušek zajišťují. Těší nás to o to víc, že jde o univerzitu, s níž dlouhodobě úspěšně spolupracujeme. Testování roušek přispívá k dosažení naší společné snahy poukázat na nepoctivé prodejce, kteří v podstatě bez jakéhokoli postihu ohrožují zdraví lidí nekvalitními výrobky,“ uvedl generální ředitel společnosti Tomáš Dudák.

Foto: archiv UTB