Díky pratelným oblekům ubyl ve Fakultní nemocnici Brno nebezpečný odpad

Foto: FN Brno

BRNO – Při péči o covidové pacienty zdravotníci využívají jednorázové ochranné pomůcky, což s sebou nese nevýhodu velkého množství odpadu. Nemocnice se proto rozhodla zakoupit opakovaně pratelné obleky, díky kterým se sníží infekční odpad a také se mnohem více ušetří.

Ochranné pracovní pomůcky, mezi něž patří overaly a pláště, slouží zaměstnancům při realizaci stěrů, doprovodu na vyšetření a dalších činnostech, při kterých je manipulováno s biologickým odpadem. „Na trhu je sice celá řada těchto ochranných pomůcek, které jsou určené pro jednorázové použití, nicméně jejich kvalita, cena a především určitý komfort pro personál je diskutabilní,“ říká zástupce zdravotnického náměstka Fakultní nemocnice Brno Erna Mičudová. Proto se vedení rozhodlo zakoupit od společnosti HEDVA oblečení, které bylo ušito dle požadavků zaměstnanců.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Obleky jsou zhotoveny z mikrovlákna s nepromokavou a elektrostatickou úpravou a splňují legislativní podmínky pro jejich použití ve zdravotnictví. Výhodou je také cena za jedno použití, která se pohybuje do 15 korun a toto prádlo je možné použít až stokrát bez nutnosti obnovení jeho odolnosti vůči tekutinám. Pořizovací cena tohoto obleku je oproti jednorázovému trojnásobná, finance se ale vrátí již po pár vypráních. Dalším přínosem je ekologie, kdy odpadá nutnost likvidace jednorázových obleků jako nebezpečného zdravotnického odpadu.