Jihočeský policista je stíhán pro zabití. Hrozí mu až 10 let za mřížemi

ilustrační foto (zdroj pixabay.com)

JINDŘICHOHRADECKO – Až deset let ve vězení hrozí jihočeskému policistovi. V srpnu 2020 zakročoval v chatové oblasti na Jindřichohradecku proti výtržníkovi. Policista při zásahu na muže vystřelil a ten na následky střelných poranění zemřel. Věc prošetřovala Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Policista společně se svým kolegou jeli na základě oznámení do chatové oblasti u rybníka Dvořiště na Jindřichohradecku. Zde se měl vyskytovat muž, který pod vlivem alkoholu poškozoval vnitřní vybavení užívané chaty.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

„Po příjezdu na místo policisté spatřili muže, který přicházel k chatě a jevil známky ovlivnění alkoholem. Jeden z policistů použil služební zbraň jako donucovací prostředek, mířil jí na muže a vyzýval jej, aby si lehl, muž však nereagoval a směřoval k policistovi. Ten následně na muže vystřelil, a i když jej zasáhl a případný útok od něho již nehrozil, střelil jej ještě dvakrát,“ popsala mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů Ivana Nguyenová.

Na základě detailního dokazování, mimo jiné znaleckých posudků z oborů soudního lékařství, balistiky, biomechaniky a psychiatrie Generální inspekce bezpečnostních sborů uzavřela, že ze strany zakročujícího policisty se jednalo o exces z nutné obrany spáchaný ve stavu silného psychického rozrušení.

Jak uvedla Ivana Nguyenová, proti policistovi bylo v úterý 20. dubna 2021 zahájeno trestní stíhání pro zločin zabití a přečin zneužití pravomoci úřední osoby, za které mu v případě prokázání viny hrozí až desetiletý trest odnětí svobody.