KORONAVIRUS: První scénář rozvolnění počítá s otevřením obchodů a návratem do škol na počátku května

Zdroj: pixabay

Česko – Vzhledem k tomu, že denní přírůstky nově nakažených koronavirem průběžně klesají a pohybují se v poslední době v průměru na hodnotě 3000/den, vláda konečně začala řešit možnosti rozvolnění. Jak vypadá předběžný plán? A jaké budou podmínky, které bude třeba naplnit?

Základním kritériem pro uvolňování zavedených protiepidemických opatření by měl být počet nově nakažených v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Určitou „magickou“ hodnotou by pak mělo být číslo 100. Zatím sice není jasné, zda bude pravidlo o tom, že za posledních sedm dní nesmí počty nově nakažených překročit tuto hodnotu, aplikováno plošně na celou republiku, na kraje, či okresy, již nyní se diskutuje o tom, jaká rozvolnění jsou na dohled.

Obchody, služby i školy

Jako první by tedy mohly již na počátku května – konkrétně v pondělí 3. 5. – otevřít všechny obchody a vybrané služby. Ty by podle slov ministra zdravotnictví Arenbergera v první fází měly fungovat v režimu „jeden na jednoho“, samozřejmě také za dodržení platných hygienických pravidel. V případě obchodů by zároveň mělo platit někdejší pravidlo o omezení počtu přítomných zákazníků (kdy se přepočítávala plocha, aby na každého připadalo 15 metrů čtverečních). Ani na tomto plánu však nepanuje jasná shoda, podle některých odborníků by mělo být právě otevření obchodů posunuto o 14 dní – a to vzhledem k plánovanému rozvolnění ve školách (tam by se 3. května měli vrátit i žáci druhých stupňů ZŠ, ovšem opět jen v rotační formě). Právě školy a školky jsou údajně rizikovější než obchody, jelikož zde jsou děti v delším a intenzivnějším vzájemném kontaktu.

Školky by přitom měly být otevřeny již od nadcházejícího pondělí – a to dle již zmiňovaného početního kritéria nově nakažených. To, kde přesně se školky pro všechny děti otevřou, má vláda v plánu oznámit v pátek. Premiér Babiš v souvislosti s výhradami, že tato informace přijde v šibeničním termínu, pak jen dodal, že je možné informace zveřejnit klidně již ve středu, ale do pátku se ještě může mnohé změnit. Právě Babiš chce také ještě diskutovat o tom, zda by se školky měly otevírat v celých krajích, nebo spíše ve vybraných okresech (dle aktuálních dat by se otevření týkalo jen cca 12 okresů v zemi).

Zítra bude jasno

Ministerstvo zdravotnictví pak již sestavilo plán, co přesně a kdy by bylo možné rozvolnit. V polovině května by mohla být obnovena veškerá praktická výuka na VŠ a umožněny sportovní aktivity (venku) do 20 osob, dále je zvažováno otevření zahrádek restaurací. Rozvolnění v kultuře by pak mělo být údajně možné až poté, kdy by týdenní přírůstky nově nakažených v přepočtu na 100 tisíc obyvatel klesly pod hodnotu 75 (přitom roli by mělo hrát i to, zda se akce koná uvnitř, nebo venku).  O konkrétní podobě harmonogramu rozvolňování bude ještě zítra jednat vláda – a zítra by také měla představit definitivní podobu přijatého systému. Podle predikcí odborníků je ale vysoce pravděpodobné, že sestupný trend nově nakažených bude pokračovat, a tak by rozvolněním nic nemělo stát v cestě.