Zdravotní problémy, které přinesla epidemiologická opatření

Ilustrační foto

Každý lék má kromě svých pozitivních účinků, kvůli kterým je konec konců předepisován, také účinky vedlejší. Nežádoucí účinky se mohou projevovat u každého různě. Někdo nemusí mít problémy žádné, jiný jich má hned několik. Předepsat lék má smysl tehdy, když přínos výrazně převažuje rizika. Podobně je to také s pandemickými opatřeními. Respirátory, uzavřené obchody, práce z domova, omezení sportovního vyžití, uzavřené bazény a další. To vše má zamezit šíření zrádného viru a v mnohých případech se tak také děje. Na druhou stranu vzrůstá počet jiných zdravotních problémů. Některé vnímají spíše lékaři ve svých ordinacích, jiné zaznamenají ve svém okolí či na sobě i laici. Které to jsou?

Dýchací problémy

S nošením roušek či respirátorů jsou jednoznačně spjaty dýchací problémy. Zejména při několikahodinovém nošení se s dechovou nedostatečností nebo třeba závratěmi potýkají osoby citlivé, osoby s dýchacími problémy, alergiemi, nadváhou, případně s psychickými problémy, u nichž snížený přísun kyslíku vyvolává úzkostné až panické pocity. Při dlouhodobějším nošení této ochrany mohou problém zaznamenat i lidé zdraví, a to proto že v podstatě vdechují zplodiny vlastního organismu. Navíc se v rouškách či respirátorech díky vlhkému prostředí daří výborně nejrůznějším nežádoucím mikroorganismům, které pak vdechujeme. Proto je velmi důležité si tyto pomůcky často měnit, ale ne vždy to jde a ne všichni to dělají.

Kožní problémy

Ochrany horních cest dýchacích (tedy zmíněné roušky a respirátory) způsobují velmi často kožní problémy, počínaje podrážděním kůže v podobě zčervenání, tvorby pupínků, přes její zanesení a zanícení až po obtížně léčitelný atopický ekzém. Příčinou je, že kůže nemůže volně dýchat, zanáší se a také se nadměrně vysušuje nebo naopak zvlhne a zapaří se. Snad ještě více než obličej trpí u mnohých ruce, a to kvůli časté dezinfekci. Ta kůží zbavuje ochranného filmu, který nemá dostatek času na svou obnovu. Pokud si během dvou hodin  při vstupu do různých obchodů třeba pětkrát postříkáme ruce dezinfekcí, pak si je doma několikrát umyjeme mýdlem a nakonec je ještě namočíme v jarové vodě při mytí nádobí, případně vytřeme podlahu, kůže dostane pořádně “na frak”. Je vysušená, šupinatí se, vznikají v ní malé trhlinky, které jsou vstupní branou pro infekci.

Oční problémy

Sehnat potřebnou velikost respirátoru není jednoduché. Klasikou tedy je, že nám spona na nose vytvoří “zobák”, který máme neustále ve svém zorném úhlu. Mít nějaký předmět tak blízko oka a neustále ho nutit, aby jej nevnímalo, je pro zrak škodlivé. V současnosti narůstá počet lidí se syndromem suchého oka. Vzduch, který vydechujeme, si “funíme” netěsnícím okrajem roušky či respirátoru přímo do očí, a tím je neustále dráždíme a vysušujeme. Nehledě na to, že z těchto ochran se uvolňují mikročástečky (laicky řečeno se třepí), které se nám dostávají do oka. Tím ho samozřejmě opět dráždí, a mohou na oku již tak oslabeném sníženým slzným filtrem vyvolat zánět.

Bolesti zad a rukou

Mnoho lidí pracujících z domova tráví převážnou část dne za počítačem, aniž by měli potřebné vybavení, jež měli ve svých kancelářích, např. ergonomicky uzpůsobenou židli, klávesnici, myš. Navíc home office svádí k tomu, že lidé tráví za počítačem mnohem více času než v práci, kdy úderem dané hodiny prostě musí opustit kancelář, aby jim neujel vlak nebo aby stihli vyzvednout potomka ze školky. Dochází k nárůstu bolestí páteře (zejména krční a bederní), ramenního pletence či zápěstí (klasikou je syndrom karpálního tunelu). Mnozí sahají po nejjednodušším řešení, a to tabletce proti bolesti. Tím ovšem neřeší příčinu, jen potlačují příznaky, což se jim později může velmi vymstít. Za bolestmi, zkrácenými a ztuhlými svaly však také stojí uzavřené bazény a fitness centra. Pohyb totiž lidem výrazně pomáhal udržovat se ve fyzické (a rovněž psychické) kondici.

Bolesti nohou a chodidel

Někteří ortopedi zaznamenali nárůst pacientů s bolestmi nohou či chodidel. Za nimi stojí nejen zmíněný úbytek fyzického pohybu, ale také nemožnost koupit si vhodnou obuv, protože zavřeny jsou nejen klasické obchody s obuví, ale obuv nesmí prodávat ani zdravotnické prodejny či lékárny. Jednu zkušenost za všechny: “Pracuji již několik let z domu, proto jsem si vždy pořizovala kvalitní zdravotní domácí obuv. Jenže se mi v jedné botě neustálým nošením deformovala vnitřní stélka. Jiné boty jsme neměla, tak jsem v nich chodila dále, bota netlačila. Asi po třech měsících jsem začala mít silné bolesti paty, s kterou si nyní neví příliš rady ani samotný lékař. Fyzioterapie ani obstřik výrazně nepomohly.”

Nadváha

Méně pohybu, více pobytu doma – jinými slovy energetický příjem je větší než výdej, což má jediný výsledek, a to přibírání na váze. Ti šťastnější tento úkaz pozorují pouze ve svém okolí, ti méně šťastní přímo na sobě. Do toho bolesti zad, kloubů, stres a jsme v začarovaném kruhu.

Psychické problémy

Obavy o zdraví, o práci, partnerské neshody a domácí ponorka. V horším případě i domácí násilí. Výsledkem je zraněná psychika. Užitečnou informaci o tom, že některé zdravotní pojišťovny poskytují příspěvek na psychoterapii, naleznete v našem nedávném článku.