Hodiny na věži jsou nefunkční, čeká se na štědré finanční dárce

Foto ilustrační

HRADECKO – Hodiny staré téměř 150 let před dvěma lety odbily naposledy, brzy by mohly být ale opět v provozu. Nejprve je důležité získat potřebnou finanční částku, která jde do statisíců. Restaurátorská údržba se ukazuje totiž jako nezbytná.

Hodiny na věži v Nechanicích vznikly na konci 19. století, nyní je potřeba je opravit. Nefunkční jsou již dva roky, naštěstí jsou stále ještě zachovalé a v dobrém technickém stavu. Nyní probíhá veřejná sbírka na jejich opravu, vybrat je potřeba téměř 450 tisíc korun. Pokud by se podařilo vybrat potřebné finance, hodiny by měly být nově vybaveny samonatahovacím zařízením a automatickou synchronizací času. „Hodinová skříň je zároveň schránkou historických nápisů, které budou zakonzervovány, neboť jsou důležitým zdrojem informací o památce. K hodinové skříni přibude po opravě pamětní deska se jmény dárců,“ dodává správce místní farnosti Marián Benko.

Staňte členy FB skupiny Život v Královehradeckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.