Hrad Švihov měl být srovnán se zemí. Před tím ho plenili husité

Dobová rekonstrukce hradu, první polovina 16. století, Zdroj: B. Štěrba, Pixabay

PLZEŇSKÝ KRAJ – Tento skvost pozdní gotiky a počátku renezance nechal na konci 15. století postavit vlivný Půta Švihovský z rodu Rýzmberků, který zastával vysokou funkci královského sudí a nabyl nemalého vlivu a majetku.

Zdroj: B. Štěrba

Důmyslný hrad vznikl na místě původní tvrze, kterou roku 1425 obléhali husité. Ti ji nakonec o síle asi osmi tisíc pěšáků, tisíci jezdců, tří praků a velkých děl dobyli. Pomohlo jim v tom i vypuštění vody v příkopu, který napájela voda z řeky Úhlavy.

Nově vybudovaný velkolepý vodní hrad Švihov, který připomínal umělý ostrov obehnaný dvěma příkopy, po Půtově smrti zdědili jeho dva synové. Za nich však panství začalo bohužel pomalu upadat. Svých majetků se postupně museli vzdát a hrad proto změnil své majitele. Nakonec mnoho nechybělo a nezbylo by z něho zhola nic. Po třicetileté válce ho císař Ferdinand III. Habsburský totiž chtěl nechat srovnat celý se zemí. Naštěstí se v poslední chvíli jeho tehdejším majitelům Černínům podařilo příkaz k demolici hradu zrušit, a tak přišel „pouze“ o velkou část vnějšího opevnění a o oba vodní příkopy.

Staňte se členy FB skupiny Život v Plzeňském kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Dobová rekonstrukce hradu, první polovina 16. století, Zdroj: B. Štěrba, Pixabay
Dobová rekonstrukce hradu, první polovina 16. století, Zdroj: B. Štěrba, Pixabay

I tak zbytky hradu rozhodně stojí za vidění. Můžete si udělat fajn výlet i s dětmi a spolu s nimi se vypravit i na Popelčinu pohádkovou stezku. Je to nenáročná procházka po stopách natáčení filmu Tři oříšky pro Popelku. Stezka začíná před hradem a vede přibližně tři kilometry do Mezihoří a na informačních tabulích seznamuje s místy natáčení filmu.

Zdroj: B. Štěrba

Zatím to situace ohledně stále řádícího koronaviru bohužel ještě neumožňuje, nicméně dříve či později určitě opět budete moci navštívit i interiéry hradu. Ten láká na prohlídku dokonce šesti okruhů. Na své si zde přijdou i handicapovaní v rámci speciálního okruhu Švihov bez bariér, nezapomnělo se ani na děti prostřednictvím speciální trasy Švihov pro děti. Nejen ty nejmenší určitě zaujme výstavní prohlídkový okruh věnovaný Popelce a natáčení slavného filmu Tři oříšky pro Popelku. Nachází se ve čtyřech podlažích Bílé bašty, do které se dostanete samostatným vchodem přímo z velkého hradního nádvoří.

Zdroj: B. Štěrba

Zdroj: B. Štěrba

*Znalci hradu a místní snad prominou, že dobové rekonstrukce hradu nejsou zasazeny do přesného reálného prostředí. Při jejich vytváření jsem neměl k dispozici kvalitní fotografie. Navíc krajina v tehdejších dobách nejspíš vypadala odlišněji než dnes. Lesy totiž bývaly původně smíšené, dnes zalesněná místa mohla být tehdy vykácena a naopak. Faktem je, že na celém území Čech na základě historických pramenů zaniklo více než 3000 sídel a středověkých vesnic (zejména po událostech na Bílé hoře), jejichž pozůstatky jsou často lidskému oku skryty v dnes mnohdy zalesněných oblastech.