Putujte sluneční soustavou po Planetární stezce v Proseči

Planetární naučná stezka v Proseči, Pardubický kraj. Zdroj: Mikroregion Maštale

Malebná krajina Prosečska v podhůří Železných hor nabízí mnoho poutavých výletních cílů. A co se vydat Planetární stezkou za poznáním sluneční soustavy? Tato zajímavá naučná  trasa u městečka Proseč se bude určitě líbit i dětem. A k nebi můžete hledět i z nedaleké rozhledny Terezka.

Zavítáte-li do Proseče v okrese Chrudim, určitě si svůj výletní den zpestřete vycházkou po Planetární stezce. Svým pojetím se vymyká běžným naučným stezkám. Třináct zastavení s informačními panely a modely Sluneční soustavy vás nechají nahlédnout na Slunce, planety i planetky.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Pojďte se vydat na výlet po Planetární stezce nacházející se ve městě Proseč a jeho okolí. Je to model sluneční soustavy v měřítku 1:1 miliardě, kterému odpovídají jak velikosti modelů těles, tak i jejich vzájemné vzdálenosti. Na necelých 8 km putování si tak lze blíže představit skutečnou velikost těles sluneční soustavy a velikost prostoru, jež mezi planetami leží. Pro přiblížení skutečnosti, že sluneční soustava není pouze skupinou osmi planet a jejich měsíců rotující kolem Slunce, najdete na stezce i trojici modelů trpasličích planet Ceres, Pluto a Eris a s nimi související pásy asteroidů. Poslední zastávkou na trase stezky je model vesmírné sondy Voyager I, která putuje za hranice sluneční soustavy a je tak nejvzdálenějším lidským výtvorem.

Planetární naučná stezka v Proseči, Pardubický kraj. Zdroj: Mikroregion Maštale

Planetární stezka začíná u Městské knihovny v Proseči a pokračuje kolem areálu Základní školy a po západním okraji Proseče souběžně s cyklotrasou č.3 přes osadní část Pastvisko až k místní části Martinice. Zde stezka kopíruje cyklotrasu č.5 k rozhledně Terezce na Pasekách. Rozhledna má jednu hlavní vyhlídkovou plošinu, ve výšce 25 metrů, a čtyři mezipatra. Z rozhledny se vám naskytne překrásný rozhled do kraje.
Až se pokocháte výhledy na malebnou krajinu okolí Proseče, pokračujte směrem k Proseči krátkým úsekem po silnici. Stezka končí na náměstí Dr. Tošovského, kde je umístěn model vesmírné sondy Voyager I.
Osmikilometrovou stezku si můžete projít pěšky i projet na kole a tím současně poznat malebnou krajinu Prosečska.

Rozhledna Terezka, Proseč-Paseky, Pardubický kraj. Zdroj: Mikroregion Maštale

Místo

Kraj: Pardubický
Okres: Chrudim
Město: Proseč

Kontakt

Turistické informační centrum Maštale
náměstí Dr. Tošovského 61, 539 44 Proseč
tel.: +420 468 000 265, +420 775 339 104
e-mail: tic@mastale.cz
www.mastale.cz

Planetární naučná stezka v Proseči, Pardubický kraj. Zdroj: Mikroregion Maštale
Planetární naučná stezka v Proseči, Pardubický kraj. Zdroj: Mikroregion Maštale