Dobrovolní hasiči z Olomouce darovali zvířatům v zoo vyřazené hasičské hadice. Jak obohatí jejich život?

OLOMOUC – Dobrovolní hasiči z Olomouce věnovali olomoucké zoo na Svatém Kopečku vyřazené hasičské hadice. Zoo je využije ke zpestření života zejména primátů. Nevěřili byste, na co všechno se dají staré hasičské hadice využít.

Olomoucká zoo včera z rukou Martina Majora, náměstka primátora Olomouce, převzala třicet kusů vyřazených hasičských hadic. Ty budou sloužit k obohacení života zvířat, která žijí v zajetí, a využijí je především primáti. Z hasičských hadic se pro ně vyrábí nejrůznější bezpečné houpačky, jakož i různé pletence, do nichž se uschovává zvířatům potrava, kterou následně hledají. Starší hadice mezi sebou vybraly jednotlivé sbory dobrovolných hasičů z Olomouce. „Vedení Zoo Olomouc se na nás obrátilo s prosbou, zda takový materiál nemůžeme sehnat. Oslovili jsme proto olomoucké dobrovolné hasiče, ti udělali revizi svých zásob a našlo se třicet pět starších vysloužilých hadic, které určitě ještě odvedou dobrou službu mezi zvířaty,“ popsal Martin Major, do jehož gesce spadá i odbor ochrany a dobrovolní hasiči. Na sbírce se podílely sbory z Černovíra, Droždína, Chomoutova, Chválkovic a Radíkova. “Zvířata poděkovat nemohou. Činím tak za ně a děkuji za spolupráci sborům dobrovolných hasičů, jakož i zřizovateli statutárnímu městu Olomouc,” uzavírá ředitel Zoo Olomouc Radomír Habáň.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Co je vlastně enrichment (anglicky obohacení)? Při bohacení života zvířat, která nežijí ve volné přírodě, jde o to, aby se zvířata povzbudila k činnostem, které jsou pro ně blízké a přirozené a rozptýlila se jim pozornost. Navíc to má i druhotný dopad – pohled na zvíře, které se baví, baví i návštěvníky. Zvířata prospívají a úspěšně se rozmnožují, mají-li vhodné chovatelské podmínky, mezi které nepatří pouze zajištění dostatečné krmné dávky, ale i jakási „přidaná hodnota“. Mezi takovou enrichment jistojistě patří. Chovatel, který se zvířetem pracuje denně, spokojené zvíře od nespokojeného rozpozná stejně tak dobře, jako rodič své dítě. Ve všech pokrokových zahradách je toto slovo skloňováno dnes již automaticky.

Do enrichmentu patří vše, co souvisí s prostředím zoologické zahrady, v němž se zvíře pohybuje, s jeho krmením, ale i jeho zábavou. Doby, kdy se zvíře pohybovalo v holé kleci bez jakékoliv přírodniny, jsou naštěstí minulostí a v nenávratnu. Dnes zahrady dbají na to, aby připodobnily výběhy co nejvíce prostředí, v němž zvířata žijí ve volné přírodě. Potrava představuje nejčastější způsob využití enrichmentu. Stačí, když zvíře nedostane svou potravu připravenou do misky a k jejímu získání musí vyvinout činnost a hledat ji. Oblíbeným postupem je třeba zamražení potravy do ledu určitého tvaru. Zvíře se zabaví hned dvakrát – nejprve si s ledem hraje a poté se baví „dolováním“ potravy. Další příklad ilustruje bambusový tubus s červy, případně jakékoliv pletence z hasičských hadic, v nichž může být potrava rovněž uschována. Jaguárům se maso věší na strom pomocí kladky. Každý tvor si rád hraje. Nejen mláďata. Proto v zoo není nouze o hračky vyrobené ručně.