Hustá galerie fotek z výcviku hasičů na divoké vodě v Opavě

Fotogalerie: HZS MSK - Výcvik na tekoucí a divoké vodě v Opavě ve třetím dubnovém týdnu 2021

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ – Blíží se teplé počasí, se kterým lidé budou častěji vyjíždět na vodu. Proto hasiči již zahájili pravidelný výcvik záchrany lidí z řek. Podívejte se na několik fotografií, jak takové cvičení vypadá.

Tento týden se během tří dnů zúčastnili výcviku na tekoucí a divoké vodě opavští profesionální hasiči. Vybrali si pro to slalomový kanál Kanoe klubu v  Opavě, kde na ně dohlíželi zkušení instruktoři.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

První část výcviku se soustředila na ovládání plavidla pádlováním ve zmenšeném počtu osob. Cílem byla souhra posádky raftu a jeho správné ovládání třemi hasiči. “Nejdříve se jezdilo na řece Opavě nad slalomovým kanálem, kde se nacvičoval přejezd vodního toku a ovládání plavidla na tekoucí vodě,” řekl mluvčí hasičů, Petr Kůdela.

Dále měly posádky za úkol vjezd přímo do slalomového kanálu a ovládání raftu v divoké vodě. Zde trénovali hlavně přejezdy proudu a bezpečný transport osob z jednoho břehu na druhý. Poté se výcvik zaměřil na plaveckou průpravu, konkrétně ofenzivní a defenzivní styl plavání.

V hlavní části kanálu hasiči nacvičovali bezpečné způsoby překonávání vodního proudu plaváním a sebezáchranu při stržení záchranáře proudem. Bezpečnost plavajících hasičů zajišťovali ostatní účastníci výcviku, kteří byli připraveni podat kolegovi v nesnázích záchrannou pomůcku.

“Šlo o fyzicky velmi náročný výcvik a hasiči byli vystaveni vodnímu živlu v jeho pravé podobě. Vodní stav v řece Opavě byl navýšen o vodu z vydatných srážek, které spadly během předchozích dnů a podmínky v kanálu se tak velmi blížily podmínkám reálného zásahu,” popisuje dále náročný výcvik mluvčí Kůdela.

Každého ze tří výcvikových dní se zúčastnilo vždy 12 profesionálních hasičů. Výcvik ve stejném rozsahu je na stejném místě plánován také na příští týden, tentokrát pro hasiče ze stanic Hlučín a Vítkov.