KORONAVIRUS: Epidemie jednoznačně oslabuje, nejvíce otázek nyní vyvolává resort školství

Zdroj: online vysílání

Česko – Z denních přírůstků nových pacientů s covidem-19 vyplývá, že epidemie v Česku ustupuje, ovšem toto tvrzení neplatí plošně pro celou republiku. Diskuse se tak nyní stáčí na rozvolňování – ministerstvo zdravotnictví navíc muselo reagovat na včerejší rozhodnutí Nejvyššího správního soudu a svá rozhodnutí aktualizovat, aby zůstala v platnosti. Maloobchod by měl tedy otevřít až na počátku května, a tak se množí otázky, zda má školství opravdu prioritu, když zatím je školní docházka i docházka do školek významně omezena. Do hry navíc opět vstupuje úřední maturita, kterou v minulosti prosazoval premiér Babiš a důrazně odmítal ministr Plaga…

Epidemie na ústupu

Za posledních sedm dní v Česku testy odhalily jen něco málo přes 18 tisíc nových případů nákazy koronavirem, což je při mezitýdenním srovnání pokles o více jak 5 tisíc. Ubývá také těch, jejichž zdravotní stav vyžaduje hospitalizaci, před měsícem bylo v nemocnicích s covidem-19 přes 9 tisíc lidí, aktuálně je to méně než polovina. Odborníci navíc očekávají, že tento klesající trend bude i nadále pokračovat. „Epidemie jednoznačně brzdí, což dokládá také reprodukční číslo R, které se setrvale drží na hodnotě 0,8. Zvednutým varovným ukazovákem by pro nás ale stále měly být rozdíly mezi regiony,“ uvedl Ladislav Dušek z Ústavu pro zdravotnické informace a statistiku. Narážel tak na skutečnost, že zatímco kraje Karlovarský, Královéhradecký a Plzeňský budou moci od pondělí rozvolnit a do školek se tak budou moci vrátit všechny děti, kraje Ústecký, Jihočeský a de facto celá Morava zatím nijak uspokojivé výsledky nevykazují.

Logicky je tak namístě klást si otázku, jak přesně budou probíhat rozvolnění plánovaná od 3. května, ta jsou totiž podmíněna výskytem koronaviru maximálně ve stovce případů v přepočtu na 100 tisíc obyvatel.  „České regiony tu hranici překročí v dohledné době, jsem ale skeptický k moravským regionům. Ovšem je možné, že celková republiková čísla se na požadované hodnoty na počátku května skutečně dostanou,“ dodal Dušek.

Školství jako priorita a boj o úřední maturitu

Právě od 3. května by v Česku mělo dojít k plošnému rozvolnění maloobchodu a služeb – i návrat dětí do lavic je ale podmíněn incidencí koronaviru. „Priorita pro školy platí, co se týká služeb, jsou to služby v režimu jeden na jednoho, školy a školky v regionech se otevírají v souladu s naplněním pravidla 100 nakažených na 100 tisíc obyvatel, takže pokud dojde k dosažení adekvátního celostátního průměru a budou otevřeny obchody, budou zároveň otevřeny i školky a školy. Obchody rozhodně nepředběhnou školství,“ ubezpečil v této souvislosti ministr Plaga. Ten zároveň čelí opětovnému požadavku na umožnění úředních maturit, které jeho resort již opakovaně odmítl. Požadavek dnes odhlasovali ve sněmovně poslanci ANO a ČSSD. Po ministru Plagovi chtějí, aby připravil příslušné nařízení. Plaga na to ale záhy na Twitteru reagoval slovy, že interním předpisem by porušil zákon. „Jsem přesvědčen, že těch úprav bylo v souvislosti s pandemií poměrně mnoho, úlevy jsou dostatečné. Vše mám probráno s asociacemi ředitelů a mám za to, že by se studenti měli soustředit na přípravu. To, co se dnes odehrálo v poslanecké sněmovně, ani nebudu komentovat,“ reagoval také následně.

Problémy na ministerstvu zdravotnictví

S problémy se ale od včerejška potýkal také resort zdravotnictví. Včera totiž Nejvyšší správní soud rozhodl o zrušení mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví z 10. 4. 2021 s tím, že bude zrušeno ke 4. dni od nabytí právní moci rozsudku. Rozhodnutí pak de facto rušilo např. zákaz prodeje v maloobchodu apod. Ministr Arenberger ale dnes oznámil, že chyby již byly napraveny a všechna omezení platí i nadále. „Ve spolupráci s epidemiology a právníky jsme následným zasedáním vlády vytvořili na podkladě připomínek opravy, které začnou platit zase od pondělka. Nedojde k přerušení opatření. Soud rozhodl pouze z procesních důvodů,“ uzavřel ministr.