Lepší parkování v centru Uničova. Připravte se na revoluční změny

UNIČOV – Historické centrum Uničova čeká v sobotu 1. května malá revoluce v systému parkování. Poplatky byly nově stanoveny tak, aby auta nezapírala parkovací místo déle než dvě hodiny. Rezidenti a podnikatelé si musí pořídit parkovací kartu. Nový systém parkovacích poplatků je výsledkem dva roky trvajících diskusí.

V historickém centru Uničova dojde v sobotu 1. května k malé revoluci v platbě za parkování. Nově bude poplatek vybírán ve všední dny od 8.00 do 18.00 hodin a v sobotu od 8.00 do 12.00 hodin. Stání se omezí na maximálně dvě hodiny. První půlhodina bude zdarma, každá další započatá půlhodina pak za 10 korun; celé dvouhodinové parkování tak přijde na 30 korun. Do nových parkovacích automatů budou řidiči zadávat registrační značku svého auta a čas, po který chtějí na náměstí stát. Lístek si vyzvedávat nemusí, protože informace o zaplacení parkovného se on-line přenese do informačního systému městské policie. Pouze budou-li chtít, vystaví jim automat účtenku. Lidé bydlící v centru si mohou za 500 korun zakoupit roční parkovací karty, podnikatelé pak za 3 000 korun; pro podnikatele jsou připraveny i sazby na kratší období – tříměsíční karta za 1 000 korun, půlroční za 1 800 korun a devítiměsíční za 2 500 korun. Oprávnění budou vydávána pouze pro jedno vozidlo na rodinu či na podnikatelský subjekt. Pro ně budou určeny plochy po vnějším obvodu náměstí a v přilehlých ulicích.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Nový systém bude platit v takzvané regulované zóně. Dopravní značky vytyčující její začátky se umístí v Litovelské ulici hned za křižovatkou s ulicí Staškovou a na budově pošty v ulici Pivovarské. Konci zóny pak budou výjezd z náměstí u ČSOB a roh ulice Dr. Beneše u samoobsluhy Hruška. Mimo zónu tak zůstávají ulice Panská, Haškova a Olomoucká. „V celé regulované zóně od 1. května platí zákaz stání. To je povoleno pouze s platnou parkovací kartou nebo na vyznačených parkovištích po zaplacení parkovacího poplatku,“ řekl velitel Městské policie Uničov Jiří Hübner. Regulovaná zóna je rozdělena na dvě části. Na část s dlouhodobým stáním pro rezidenty a abonenty, a na část s krátkodobým stáním, tedy na parkoviště s automatem a progresivní sazbou, která má motivovat řidiče k tomu, aby své záležitosti vyřídili v co možná nejkratším čase a odjeli. Nebudou tak zbytečně dlouhodobě blokována parkovací místa. Proto bude automat nastaven tak, aby nebylo možné maximální dvouhodinou parkovací dobu prodlužovat. V regulované zóně budou také dvě parkoviště s neomezeným stáním. Jedno v ulici Dr. Beneše u samoobsluhy Hruška a druhé na Kostelním náměstí.

Rezidenti a abonenti, tedy lidé bydlící v regulované zóně a podnikatelé, kteří mají v oblasti své provozovny, mohou o parkovací karty žádat přímo na uničovské městské policii. Na e-mail mp@unicov.cz zašlou zprávu se svými identifikačními údaji, adresou, telefonním číslem a registrační značkou auta, pro něž kartu žádají. Strážníci vše připraví a až bude cedulka hotová, jejího držitele kontaktují. Pro policisty samotné je důležitý záznam v informačním systému umožňující kontrolu prostřednictvím aplikace ve služebním mobilu nebo tabletu. Budou však vydávány i karty fyzické určené k umístění za čelní sklo automobilu. A to proto, aby procházející lidé věděli, že zde vozidlo parkuje legálně.