Očkovací místo ve Vsetíně jede na plné obrátky, nově tu chtějí očkovat až 500 lidí denně

Velkokapacitní očkovací místo vzniklo ve Sportovní hale Na Lapači. Foto: Vsetínská nemocnice

VSETÍN – Velkokapacitní očkovací místo ve vsetínské Sportovní hale Na Lapači už funguje přes dva týdny. Za tu dobu zdravotníci stíhají denně podat 360 až 400 dávek denně, od příštího týdne chtějí ale počty zvýšit. Naočkovat by tu za jeden den mohli až 500 lidí.

Podle ředitelky Vsetínské nemocnice Věry Prouskové je provoz v hale plynulý, jsou tu i dostatečné parkovací kapacity a zdravotníci mají od lidí pozitivní reakce. Otevřeno je od 6. dubna a od té doby tu lidem podali přes 12 tisíc dávek vakcíny proti onemocnění covid-19. „Kapacita očkovacího místa je dostatečná, zásobování vakcínami je už nyní plynulé. Je tedy velmi pravděpodobné, že po registraci získají lidé termín k očkování v řádu několika dnů,“ věří ředitelka Prousková.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Zdravotníci tu podávají vakcínu Comirnaty od firmy Pfizer. Druhou dávku lidé dostávají po 6 týdnech.

S plánovanými operacemi v nemocnici ještě začínat nechtějí

Vsetínská nemocnice má stále mnoho covidových pacientů. „Počet covidových pacientů na jednotkách intenzivní péče a ARO se v minulých dnech mírně snížil, ale situace je velmi proměnlivá. Stále máme hospitalizovány více než čtyři desítky pacientů s koronavirem, v provozu máme obě covidové lůžkové jednotky. Devadesát pět procent hospitalizovaných nebylo očkováno, i když spadají do věkové skupiny, která očkováním aktuálně prochází. Pacienti v těžkých stavech na jednotce intenzivní péče jsou zase ročníky, které v očkovací strategii ještě nejsou na řadě,“ popisuje Věra Prousková.

Zatímco se některé nemocnice chystají pomalu začít s plánovanými operacemi, ve Vsetíně to ještě možné není. Zatím se tu provádí jen akutní zákroky a některé výkony v oblasti onkologické operativy. „Plánovat začneme od těch jednodušších výkonů s minimální předpokládanou délkou hospitalizace a s minimálním nebo spíše žádným požadavkem na intenzivní péči. Začneme s velmi omezeným počtem operací, protože počet volných lůžek pro necovidové pacienty je stále poměrně nízký,“ upřesňuje náměstek pro léčebnou péči Martin Metelka.