Plzeňský kraj láká filmaře: Natočí se zde hned několik filmů!

Ilustrační fotografie, zdro: Pixabay

PLZEŇSKÝ KRAJ – O tom, že si filmaři stále více pro svá díla k natáčení vybírají různá místa Plzeňského kraje, není pochyb. Proto také Rada Plzeňského kraje vychází filmovým štábům vstříc a celkem odsouhlasila podporu pro 6 snímků.

Na březnovém jednání Rady Plzeňského kraje byl podpořen vznik dvou filmů v celkovém objemu 60.000 Kč. První z nich, snímek Zbojník, má za cíl odvyprávět příběh zbojníka Oldřicha z Roupova na základě místních zapomenutých lidových pověstí. Druhým podpořeným je krátkometrážní studentský snímek TEA&LU, který zpracovává téma domácího násilí.

Objemově významnější finanční podporu v celkové výši 1.150.000 Kč schválilo 19. dubna 2021 Zastupitelstvo Plzeňského kraje. Podpořena budou čtyři filmová díla renomovaných tvůrců, jejichž výroba bude spjata s lokacemi v Plzeňském kraji, kde proběhne část natáčení. Filmy zpracovávají nadčasová, nekonvenční i kontroverzní témata. “Mám radost z nárůstu zájmu filmových štábů o natáčení u nás v Plzeňském kraji. Zvyšující se počet snímků nezastavila ani pandemie koronaviru, což považuji za velmi pozitivní signál o tom, že kultura se nevzdala a žije. Navzdory nutným škrtům se podařilo odsouhlasit finanční podporu filmů. To přinese nejen zviditelnění atraktivních míst v kraji, ale bude to znamenat i vítanou příležitost pro místní služby a podnikatele v rámci filmového průmyslu,“ uvedl náměstek hejtmanky pro oblast kultury a památkové péče Marek Ženíšek.

Film Běžná selhání vypráví příběh tří žen z jednoho města nacházejících se v různých životních fázích, kdy každá z nich zažívá vlastní osobní krizi. Když pak město zasáhnou nevysvětlitelné výbuchy, narušení normality a chaos paradoxně hrdinky osvobodí a umožní jim nahlédnout samy na sebe v naprosto nové perspektivě.

Celovečerní dramatický film Oběť vypráví příběh ukrajinské svobodné matky Iriny, jejíž syn byl surově napaden. Irina svým jednáním nepřímo podněcuje společnost, aby se za syna postavila a potrestala viníky. A to až do chvíle, kdy přichází na určité nesrovnalosti v synově příběhu.

Druhý celovečerní počin autora snímku Já, Olga Hepnarová nese název Nikdo mě nemá rád a sahá po nekonvenčním tématu. Hlavní hrdinka příběhu se zamiluje do muže s fyzickým hendikepem. Film nechce diváky šokovat, ale naopak citlivě nadnést téma odlišnosti a přiblížit pocity ostrakizovaného jedince.

Film Tancuj, Matyldo!, který reaguje na společensky závažné téma Alzheimerovy nemoci, je zaměřen na problematiku péče v domácím prostředí a zejména na uvědomění si podstatných hodnot a převzetí vlastní zodpovědnosti za konání v životě.