S opilci ve Zlíně bylo těžké pořízení. Chtěli prát se strážníky

Zraněného opilce museli do nemocnice převážet v poutech. Foto: MP Zlín

ZLÍN – Setkání s několika agresivními jedinci značně posilněnými alkoholem mají za sebou v uplynulých dnech zlínští strážníci. Jeden z nich byl útočný i vůči záchranářům, dalšího zas museli odvážet do nemocnice v poutech. Trable v ulicích krajského města popsal zástupce ředitele Městské policie Zlín Pavel Janík.

Minulý čtvrtek večer kontrolovala hlídka z Útvaru kynologické služby autobusové nádraží. Strážníci přitom narazili na skupinku čtyř mužů, kteří popíjeli alkohol na místě, kde je to obecnou vyhláškou zakázáno. Tři z nich jejich upozornění pochopili, čtvrtý již nikoliv.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Šlo o šestatřicetiletého muže v Havířova, který trpěl přesvědčením, že pro něj žádné předpisy či pravidla neplatí. „Kosa narazila na kámen v okamžiku, kdy silácká slova nahradil výpad vůči jednomu ze strážníků, kterého se pokusil uchopit za krk. Hlídka proto použila k odvrácení útoku donucovací prostředky a dotyčný skončil v poutech. Ani poté se však nezklidnil a chrlil ze sebe výhrůžky a urážky největšího kalibru,“ vylíčil Pavel Janík.

Po orientačním vyšetření, které prokázalo 2,1 promile alkoholu v dechu, následovalo lékařské vyšetření. „Přitom se však jeho agresivita opět vystupňovala, tentokrát vůči zdravotníkům, a strážníci jej museli opět pacifikovat za použití nezbytné síly. Není tak divu, že jediným možným řešením situace byl převoz agresivního muže k bezpečnému vystřízlivění do protialkoholní záchytné stanice,“ uzavřel příhodu zástupce ředitele.

Do nemocnice musel jet v poutech

Následující neděli se po půl deváté ráno obrátili na strážníky záchranáři, kteří potřebovali pomoc při ošetření agresivního čtyřiačtyřicetiletého muže ze Zlínska. „Na místo byla ihned vyslána nejbližší motorizovaná hlídka, která zjistila, že nespolupracující muž upadl zřejmě v důsledku své opilosti na zem a způsobil si krvácivé poranění hlavy,“ přiblížil Pavel Janík.

Nezbývalo nic jiného, než muže převést k odbornému vyšetření do nemocnice. „Ještě před jeho zahájením se však agresivní chování dotyčného vystupňovalo natolik, že strážníci museli použít donucovací prostředky. Převoz do nemocnice v sanitním voze tak zraněný muž absolvoval s pouty na rukou a v doprovodu hlídky Městské policie Zlín,“ popsal Janík.

Po příjezdu do nemocnice se zraněný muž vyzvracel, a poté se podrobil orientačnímu vyšetření ke zjištění hodnoty alkoholu v dechu. Analyzátor se v jeho případě zastavil na hodnotě 2 promile. I on proto střízlivěl na kroměřížské záchytce.

S oslavou to přehnala

Mnohem poklidnější průběh mělo setkání s ženou, která seděla v úterý odpoledne na zastávce MHD na Jižních Svazích. Na lince 156 na ni upozornilo hned několik volajících.

Hlídka byla za pět minut na místě a zjistila, že i v jejím případě sehrál hlavní roli alkohol. „Ke svému stavu žena uvedla, že byla na oslavě narozenin, a hodnota 3,6 promile alkoholu v dechu napověděla, že se nejspíše slavilo ostošest. V jejím případě se strážníkům podařilo zkontaktovat s rodinným příslušníkem, který přislíbil, že se o ni postará,“ sdělil Pavel Janík.

Všechny popsané události budou mít dohru v přestupkovém řízení. „Zúčastněným bychom si dovolili doporučit větší zdrženlivost při konzumaci alkoholu v budoucnu,“ podotknul Pavel Janík.

Foto: MP Zlín