Začíná celonárodní sbírka potravin. Jak můžete pomoci?

Ilustrační foto

ZLÍNSKÝ KRAJ – Jarní kolo Sbírky potravin začíná už tuto sobotu. Během dne mohou zájemci přispět potravinami a drogistickým zbožím na pomoc těm, kteří to nejvíc potřebují. Nakoupit můžete ve vybraných kamenných obchodech i na e-shopech.

Pomoc je o to důležitější, že Česko již přes rok svírá koronavirová krize a počet lidí, kteří jsou závislí na potravinových bankách, přibývá. „Během loňského roku jsme registrovali meziroční vzestup v řádech desítek procent. Koronavirová pandemie připravila mnoho Čechů o zaměstnání. S tím pochopitelně souvisí i propad finančních prostředků, kterých se mnohým nedostává ani na zajištění nejnutnějších životních potřeb. Prosíme proto, aby se lidé do letošní jarní Sbírky potravin opět zapojili a pomohli,“ uvedla Veronika Láchová, ředitelka České federace potravinových bank.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Pomoc je zaměřená hlavně na seniory, rodiče samoživitele, pěstounské rodiny, děti z dětských domovů, hendikepované občany či lidi bez domova. Pokrývá celé území České republiky.

Na pomoc potřebným přispějí i samy zapojené řetězce. „Chtěl bych poděkovat všem obchodním řetězcům za posílení svých týmů o kmenové zaměstnance i brigádníky během sobotní sbírky, stejně jako za dlouhodobou pomoc potravinovým bankám prostřednictvím dobrovolných darů i poskytnutím svých logistických kapacit,“ uvedl Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR.

Jak se zapojit?

V sobotu 24. května mohou lidé darovat trvanlivé potraviny a drogistické zboží, a to od 8 do 18 hodin ve více než 800 obchodech po celé zemi. Jejich seznam naleznete na webových stránkách. „V jednotlivých prodejnách mohou zákazníci odevzdat zakoupené trvanlivé potraviny či drogistické zboží dobrovolníkům, které snadno poznají podle zelené zástěry s logem sbírky, anebo do sběrných boxů za pokladnami. Každý ze stovek dobrovolníků bude mít samozřejmě respirátor a rukavice, aby byly splněny příslušné hygienické normy,“ popsala Veronika Láchová.

Dobrou volbou pro darování jsou základní trvanlivé potraviny jako konzervy, dětské výživy, polévky, trvanlivé mléko, olej, rýže, těstoviny, luštěniny nebo cukr. Potřeba je i drogistické zboží jako dětské pleny, čistící ubrousky, tekuté mýdlo, šampon, dětské zubní pasty a kartáčky, toaletní papír, prostředky na mytí nádobí nebo prací prostředky. Seznam doporučených potravin a zboží najdete na webových stránkách.

Pokud byste rádi přispěli z pohodlí domova, můžete nakoupit v on-line obchodech Košík.cz, Rohlík.cz a iTesco. Tuto možnost máte až do 2. května.