Opilec volal na 158, aby mu policisté přijeli opravit auto. Hrozí mu pokuta až 200 tisíc!

Foto: archiv

MĚLNÍK – Policisté v Kralupech nad Vltavou šetří zneužití volání na tísňové linky. Nejde o výjimečný případ. Lidé si neuvědomují, že zbytečně blokují telefony, zatímco rychlou pomoc může potřebovat někdo jiný. A také, že je taková hloupost může něco stát.

Se zákonem se teď bude potýkat dvaačtyřicetiletý muž, který dne 13. dubna 2021 v odpoledních hodinách během 10 minut opakovaně volal na tísňovou linku 158 a 112. Nacházel se na Dvořákově náměstí v Kralupech nad Vltavou a dožadoval se příjezdu policejní hlídky, aby mu policisté přijeli opravit auto, jinak prý odjede.

Vzhledem k tomu, že se mu při hovoru jazyk pletl tak, že se zdálo jisté, že dost upil, dosáhl svého a policejní důstojník za ním vyslal kralupskou policejní hlídku. Po dojezdu na místo našla hlídka muže v takřka nepoužitelném stavu. S policisty nespolupracoval, na jejich výzvy nereagoval. Nakonec se ale podrobil dechové zkoušce a nadýchal téměř 3 promile alkoholu!

To, že byl muž pod vlivem alkoholu, ho však před zákonem nijak neomluví. Slovy práva se svým jednáním dopustil přestupku podle zákona o elektronických komunikacích, kde se říká, že kdo uskutečňuje zlomyslná volání na číslo tísňového volání, může být ve správním řízení potrestán vysokou pokutou.

Pokud se zlomyslná volání na tísňovou linku opakují, nebo pokud policie naprosto zbytečně vynaloží náklady spojené s vysláním výjezdu specialistů na místo, kde k ničemu nedošlo, potom řeší případ jako přestupek a oznamuje ho Českému telekomunikačnímu úřadu. Ten může volajícímu uložit pokutu až 200 tisíc korun. Pokud se přestupce takového jednání dopustí opakovaně během dvou let, částka sankce může být dokonce až dvojnásobná.

Telefonní linka 158 je bezplatnou linkou tísňového volání Policie České republiky a je určena široké veřejnosti pro telefonická oznámení, která mají charakter tísňových výzev zejména v případech ohrožení života, zdraví, majetku nebo veřejného pořádku, dále k oznamování trestné činnosti, havárií, výbuchů a živelných pohrom, nebo při pátrání po pohřešovaných a hledaných osobách. Policisté vyřizují rovněž volání k dopravním nehodám, komunikačním závadám nebo odtaženým vozidlům.

Telekomunikačními pravidly, která vymezuje Zákon o elektronických komunikacích jsou pro tísňová volání stanovena tato čísla: 150, 155, 158, 156 a 112.