Foto: Do této miliónové haly v Kopřivnici míří památná „střela“ Slovenská

Foto (raš): Hala pro lokomotivu Slovenská strela v novém areálu Technického muzea Tatra Kopřivnice

KOPŘIVNICE / MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ – Navážení exponátů do nového sídla Technického muzea Tatra Kopřivnice je v plném proudu. My jsme se byli podívat, jak areál a přípravy na otevření probíhají. Můžeme s radostí prozradit, že třeba nově zrekonstruovaná lokomotiva Slovenská strela, která doplní expozici muzea, bude mít svůj vlastní pavilon.

První etapa výstavy Technického muzea Tatra Kopřivnice v nových prostorách má být hotová letos v červnu. Zda dojde v červnu i na otevření není s ohledem na martýria s pandemií jasné. Přes sklo zamčených výstavních hal je ale vidět, že mnohé exponáty již stojí na místě.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Nás však svou monumentálností zaujala zejména samostatná hala pro kolejový exponát, národní památku Slovenská strela. V den naší návštěvy byla hala pro tuto věhlasnou lokomotivu sice prázdná, ale provedení expoziční haly v kombinaci skla, betonu a kovu bude jistě adekvátním domovem pro motorový vůz M290.002, který se restauroval zhruba dva roky.

Foto (raš): Zatím prázdný prostor expoziční haly čeká na příjezd Slovenské strely

O tom, kdy Slovenská strela projede po kolejích areálem bývalé kopřivnické slévárny dnešního podniku Tatra Trucks a dorazí až do svého nového domova, vás budeme včas informovat.

Foto (raš): Slovenská strela přijede do výstavní haly přesně tudy, zadními vraty po kolejích
Podhled na zdobný prvek expoziční haly
Foto (raš): Za příznivých povětrnostních podmínek vyjede strela z expozice ven

Foto (raš): Čelní pohled na výstavní pavilon pro Slovenskou strelu
Foto: zdporavy.cz – Restaurátoři museli najít správný odstín, v jakém motorový vůz původně jezdil. V materiálech k vozu je uvedena „jasně zářivá višňová červeň“. Tento odstín se ztotožnil v archivech Tatry a na karoserii byla zvolena barva višňová červeň (ČSN 8300) v polo matném provedení.