Hledáte zubaře nebo praktika? Marné snahy, připouští hejtmanství

Sehnat nového zubaře je opravdu oříšek

OLOMOUCKÝ KRAJ – Věk praktických lékařů a dentistů v Olomouckém kraji se zvyšuje. Když lékař odejde do důchodu a nemá nástupce, který by přebral celou jeho praxi, znamená to velký problém. Sehnat nového praktického doktora, který bere nové pacienty, je jako hledat jehlu v kupce sena. Ještě horší je situace u zubařů.

Mnoho lidí proto péči o svůj chrup a zdraví zanedbává a své akutní zdravotní nesnáze řeší na pohotovosti. O realitě v dostupnosti zdravotní péče ví i vedení Olomouckého kraje a snaží se ji řešit.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Pro Olomoucký kraj je zajištění zdravotní péče v regionu prioritou. Hejtmanství proto aktivně pomáhá obcím, kde lékař chybí, s hledáním nových doktorů.

„Důležité je říci, že zajištění lékařské péče je především povinností zdravotních pojišťoven. Pokud aktuálně nemáte svého lékaře, obraťte se na ni. Nebo je možné si prostřednictvím webových stránek Ministerstva zdravotnictví nebližšího lékaře vyhledat,“ uvedl Jan Šafařík, náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast regionálního rozvoje.

Záměrem Olomouckého kraje je v regionu udržet mladé lékaře, kteří vystudují na olomoucké univerzitě. Plány byly velkolepé, zhatila je epidemiologická situace. „Kraj plánoval spolu se zástupci olomoucké lékařské fakulty a studentských spolků na letošní rok přípravu nového stipendijního programu pro stabilizaci mladých lékařů v našem regionu. Slibný plán však zhatila pandemická situace, během které všechny tři strany musí plnit jiné úkoly. Jakmile situace dovolí, k tomuto plánu se vrátíme. Prozatím Olomoucký kraj podporuje předatestační přípravu mladých lékařů, k tomuto účelu je pro letošní rok v rozpočtu vyhrazena částka 1,5 miliónu korun,“ dodal Dalibor Horák, krajský náměstek pro zdravotnictví.