Hvězdárnu za své působení navštívil Horníček, Feustel i Hapka mladší

Zdroj: Hvězdárna Valašské Meziříčí

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ – Jelikož je valašskomeziříčská hvězdárna stále zavřená, pracovníci alespoň nahlédli do návštěvních knih a oprášili tak dávno zapomenutou historii.

Návštěvní knihy ve hvězdárně zavedli v roce 1956, tedy rok po jejím otevření. Úvodní zápis ze 24. října se týká schůze astronomického kroužku a obsahuje seznam účastníků i její program. Knih se vedlo několik současně, jedny byly vyhrazeny pro běžné návštěvníky, další pro zvláštní příležitosti. Do knihy se zapisovali významní hosté – herci, spisovatelé, malíři nebo i ministerští úředníci. „Častým hostem byl známý populizátor astronomie Jiří Grygar, který tady pořádal přednášky a účastnil se cyklistických jízd astronomů. Herec a architekt David Vávra u nás natáčel jeden z dílů televizního cyklu Šumná města,“ vypráví pracovník Radek Kraus. V roce 1959 svůj podpis zvěčnil také malíř Josef Hapka, syn zpěváka Petra Hapky. Posledním VIP hostem byl před deseti lety americký astronaut Andrew Feustel, který si na památku odnesl dřevěný model autíčka jako připomínku své vášně. V roce 1971 zase na hvězdárnu zavítal herec a spisovatel Miroslav Horníček, dokonce dvakrát za čtyři dny. Jednou s manželkou Bělou, podruhé se svými kumpány.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

V knihách můžeme spatřit i podpisy a malůvky řadových hostů, kterých nebylo málo, jelikož 29. července 2009 přivítala hvězdárna miliontého návštěvníka. Ze začátku lidé psali o svých dojmech z návštěvy, poté se ale začaly objevovat pubertální vzkazy, které s astronomií nesouvisely i podpisy, které se vydávaly za někoho jiného. Třeba za Johna Lennona, Jeana Claudea Killyho nebo Karla Gotta. Z toho důvodu hvězdárna v 90. letech knihy uložila do archivu a od zápisů sešlo. „Možná by stálo za to tradici obnovit. Mnohé vzkazy byly podnětné a vypovídaly nejen o návštěvnících, ale i akcích, které jsme pořádali,“ uzavírá Kraus.