Jaká je povinná výbava auta v roce 2021?

Zdroj. Bigstockphoto.com

Na začátku roku 2021 se objevila zpráva, že se mění povinná výbava auta. Tato zpráva však nebyla zcela pravdivá. Pro vás jako pro majitele auta se nemění nic. Dotčené změny postihují výrobce aut, a to až od roku 2022. 

Jedná se především o různé bezpečnostní systémy, které musí každé vyrobené auto od příštího roku mít. Některá auta je už dávno mají, ale od 2022 to bude povinnost. Jde třeba o inteligentní přizpůsobení rychlosti či pokročilé systémy varování řidiče před rozptýlením a další.  Zajímavostí je i povinnost umožnění montáže alkoholového imobilizéru. Některé další novinky se týkají jenom aut nad 3,5 tuny. Vše najdete na stránkách EU.

Abyste si ale přece jen byli jistí, že máte v autě vše, co třeba, máme pro vás seznam povinné výbavy pro rok 2021. Není toho moc, ale i tak si ji raději zkontrolujte.

  1. Výstražný trojuholník – nezapomeňte, že se dává cca 50 m před místem nehody, na dálnici 100 m.
  2. Reflexní vesta – povinná je jenom jedna vesta pro řidiče, raději ale mějte v autě více vest pro celou posádku auta.
  3. Autolékárnička – od změny vyhlášky v roce 2018 už nemusí být měněna hned po skončení záruky, ale její obsah musí být v neporušeném stavu.
  4. Prostředky na opravu nebo výměnu kola nebo náhradní kolo – ale platí určité výjimky při kterých nemusíte mít ani prostředky na opravu, například asistenční služby po celé ČR na výměnu pneumatiky.

Kromě těchto věcí je řidič povinen s sebou mít i některé důležité doklady.

  • Platný řidičský průkaz
  • Identifikační průkaz – občanku nebo pas
  • Doklad o pojištění auta – tzv. zelenou kartu
  • Osvědčení o registraci vozidla – malý techničák

Ale pozor, pomalu se nám uvolňují opatření spojená s pandemií, a je tak možné, že v létě ze zase bude v plné míře cestovat do zahraničí. V dovolenkových destinacích, ale  může být jiná povinná výbava než u nás.

Zdroj. Bigstockphoto.com

Například v Chorvatsku je v povinné výbavě vozů kategorie N, a to i obyčejných kombíků s přepážkou, hasicí přístroj. V některých zemích se vám určitě bude hodit i vícero reflexních vest. Zatímco u nás je povinná jenom pro řidiče, jinde jsou povinné pro všechny členy posádky, nebo pro lidi vystupující během mimořádné události z auta. Ve Francii budete muset mít v autě malý alkoholtester. A pokud to situace dovolí a vy se letos vydáte na dovolenou například do Paříže či jiných velkých francouzských měst, pak vězte, že vaše auto musí mít pro vjezd do města nízkoemisní plaketu.

Vždy, než vyjedete do zahraničí, raději si vaši povinnou i doporučenou výbavu zkontrolujte a zjistěte si, co je třeba v té dané zemi, abyste se nedočkali nepříjemné pokuty.